- Prowadzimy prace związane z projektem www.www.muzeach, którego celem jest udokumentowanie dekoracji obecnych we wnętrzach oraz ich digitalizację, czyli sprowadzenie do systemu. Kolejnym krokiem będzie umieszczenie ich na portalu mapowym razem z mapą całego terenu, który obejmuje 36 hektarów. Jeśli chodzi o wnętrza to jesteśmy na etapie skanowania i fotografii cyfrowych w 19 pomieszczeniach - mówi Ewa Cupak, pracownik Muzeum-Zamku w Łańcucie.
W kolejnym etapie skanowaniu zostanie poddanych kolejnych kilka pomieszczeń. - Całość obejmie 26 pomieszczeń. Zlokalizowane są one zarówno na parterze zamku, na pierwszym piętrze, ale nie tylko, jesteśmy też obecni w Kasynie Urzędniczym - wymienia Ewa Cupak.
Skanowanie pomieszczeń to pierwszy element prac, którego celem jest stworzenie przestrzennej chmury punktów. - Ta chmura wykorzystywana jest do stworzenia modelu każdego z pomieszczenia i ten model później jest geodezyjnie (metrycznie) wprowadzany do układu współrzędnych. Dostajemy w ten sposób precyzyjne informacje nie tylko na temat przestrzennej formy pomieszczenia, jak również jest to osadzone bezpośrednio w układzie współrzędnych. Następny etap to wykonanie dużej liczby fotografii cyfrowych. Każda fotografia ma się pokrywać z wcześniejszą i następną. Fotografie razem z chmurą punktów stworzą ortoobrazy. Zostaną one umieszczone na stronie Muzeum-Zamku w Łańcucie poprzez portal mapowy - słyszymy od pracowników łańcuckiego zamku.
Dla zwiedzających otworzą się wyłączone ze zwiedzania pomieszczenia takie jak grota w wieży, apartament turecki czy apartament Brenne. Efekty pracy w marcu 2022 roku przez portal mapowy będzie można zobaczyć na stronie łańcuckiego zamku.