Spis treści
Coraz mniej bankomatów w Polsce
Płatności bezgotówkowe są coraz bardziej popularne. Nic w tym dziwnego, skoro płatność kartą, telefonem, czy aplikacją jest co chwilę udoskonalana i staje się o wiele prostsza, szybsza niż tradycyjne płacenie. To sprawia, że wykonuje się coraz mniej płatności gotówkowych z użyciem papierowego pieniądza. Jak zauważa portal „Telepolis” – efektem tego jest ograniczenie infrastruktury związanej z tradycyjną formą płacenia, czyli bankomatami.
- Na koniec roku 2022, według danych NBP, było ich (bankomatów – przyp. red.) dokładnie 21 310. To oznacza, że w ciągu 12 miesięcy usunięto raptem 86 maszyn, aczkolwiek względem punktu szczytowego, przypadającego na lata 2016-17 (23 751), zniknął już mniej więcej co dziesiąty ATM – informuje portal.
We Francji rezygnują z bankomatów
Porównywarka finansowa Panorabanques zauważa, że we Francji odchodzenie od bankomatów zaczęło się już wcześniej i z każdym rokiem ten efekt rośnie w siłę. Francuzi mieli dostęp aż do 55 000 bankomatów na terenie kraju. Jednak w 2023 roku ta liczba spadła do 47 853 urządzeń.
- Z tym że zawiera ona także urządzenia od dłuższego czasu niesprawne, które z przyczyn formalnych pozostają w rejestrze – podaje „Telepolis”.
Eksperci zauważają, że do końca 2023 roku odsetek nieużywanych bankomatów może wzrosnąć nawet do 20 procent, zaś do 2030 roku w użyciu pozostaną tylko pojedyncze urządzenia.
ZOABCZ: Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym ?
Nie wszyscy korzystają z bankomatów
Powodów mniejszego zainteresowania bankomatami można doszukiwać się w tym, że te urządzenia są często wykorzystywane przez oszustów. Mimo że są w pełni bezpieczne to złodzieje mają co chwile nowe sposoby na okradanie klientów tych urządzeń. Od wielu lat słyszy się o specjalnych nakładkach, które szczytują dane karty. W ostatnim czasie zauważono nową metodę oszustwa z wykorzystaniem bankomatu. To tak zwany cash trapping. Co to takiego?
Oszuści w miejscu, w którym zazwyczaj pojawiają się pieniądze po wypłaceniu ich z bankomatu, montują specjalne zaślepki. Przez to klientowi wydaje się, że bankomat nie działa i nie wydaje wyznaczonej kwoty. Gotówka ląduje jednak w zamontowanej zaślepce. Dodatkowo, oszuści na rogach zaślepki przyklejają taśmę dwustronną, która uniemożliwia pobranie pieniędzy z powrotem przez bankomat.
Polecany artykuł: