Pytanie o zniesienie zakazu handlu w niedzielę powraca w przestrzeni publicznej w zasadzie przy okazji wszystkich świąt. Dyskusja nadal rozgrzewa wszystkie strony sporu – zarówno zniecierpliwionych klientów, chcących pracować zatrudnionych i właścicieli biznesów. Jakie rozwiązanie kwestii zakazu proponuje Koalicja Obywatelska?
Koalicja Obywatelska chce handlu w niedzielę
– Naszym postulatem jest przywrócenie handlu w niedzielę – zadeklarował w niedzielę 18 grudnia poseł KO Adam Szłapka. Lider Nowoczesnej wziął w Poznaniu w udział konferencji prasowej, która została zorganizowana w jednej z dużych galerii handlowych. Przedstawił w jej trakcie postulaty KO, którymi będzie próbowała w wyborach w 2023 roku przekonać do swojego programu wyborców.
Zakaz handlu w niedzielę - propozycje KO
Jakie propozycje dla ma ugrupowanie? Jak deklarował Szłapka rozwiązania, które chce wprowadzić Koalicja Obywatelska w zakresie zniesienia zakazu handlu, będą miały na uwadze zarówno dobro pracowników, pracodawców, ale też konsumentów. Miał tu na myśli m.in. wprowadzenie dodatkowego wynagrodzenia za pracę w niedzielę i pozostawienie pracującym wyboru, czy chcą wykonywać swoje obowiązki w danym dniu. Rozwiązanie to miałoby wychodzić naprzeciw oczekiwaniom m.in. studentów chcących dorobić w weekendy.
Zakaz handlu w niedzielę w Polsce
Warto przypomnieć, że zakaz handlu wprowadzony został ustawą, która weszła w życie 1 marca 2018 roku. Stopniowo w ostatnich latach przepisy ograniczały możliwość sprzedaż w drugi dzień weekendu. Od 2020 roku niedziele handlowe wypadają jedynie siedem razy w roku. Są one z góry określone. Zakaz handlu nie obowiązuje w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, ale też w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia.
Oznacza to, że w 2022 roku wszystkie niedziele będą już niehandlowe. Zakupy w drugi dzień weekendu będzie można następnym razem zrobić 29 stycznia 2023 roku.