Zakaz wstępu do parków: Jaka kara grozi? Czy można spacerować?

i

Autor: Pixabay

Zakaz wstępu do parków na Podkarpaciu: Jaka kara grozi? Czy można spacerować?

2020-04-01 11:17

Od dziś w całym kraju wprowadzono zaostrzenie wielu przepisów zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa w maszym kraju. Jak ich nie złamać? Jaki mandat nam grozi?

Miniony weekend i ciepła aura pokazały, że nie wszyscy rozumieli narodową kwarantannę. Wiele osób postanowiło urządzić sobie rekreacyjne spacery i to niekoczniecznie z dala od innych osób. Ba! Nawet miejsca, które wydawały się odludne, typu pobliskie lasy, nagle stały się pełne innych wypoczywających. Rząd postanowił ukrócić takie wybryki - wszystko to dla naszego dobra.

Parki i bulwary są zamknięte

Wprowadzono zakaz spacerowania po parkach czy bulwarach:

"Wprowadzamy także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie. Z tego też powodu ograniczamy możliwość korzystania z rowerów miejskich" - czytamy w rządowym komunikacie.

Oznacza to, że do paru nie wejdziemy nawet z dzieckiem czy psem. Za złamanie tego przepisu grozi 5 tysięcy złotych kary. Policja może też stosować pouczenia, ale takiej łagodności można się spodziewać tylko w pierwszych dniach wprowadzonych zmian. Dalej mandaty na pewno będą. Za rażące naruszenie tych zakazów zapłacimy nawet 30 tysięcy złotych - to w sytuacji, gdy na przykład będziemy w parku biwakować w grupie na przykład przy zapalonym ognisku.

Zachowaj bezpieczną odległość nawet od rodziny

W czasie koniecznych i krótkich spacerów trzeba też zachować odpowiednią odległość między ludźmi:

"Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku będą:

rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie".

Masz mniej niż 18 lat? Sam z domu nie wyjdziesz

Dodajmy, że osoby niepełnoletnie mogą wyjść z domu tylko pod opieką osoby dorosłej.

Posłuchaj, co pacjent onkologiczny musi wiedzieć o koronawirusie. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Rzeszowscy policjanci apelują o pozostanie w domach