Spis treści
- Zakaz wejścia do lasu – Nadleśnictwo Leżajsk
- Tablice informacyjne i zakaz zbierania plonów runa leśnego
- Można spotkać martwe chrabąszcze
- Zakaz wejścia od lasów koło Dębicy
- Gdzie obowiązuje zakaz wejścia do lasów?
Zakaz wejścia do lasu – Nadleśnictwo Leżajsk
Nadleśnictwo Leżajsk przekazało, że w dniach 28-30 kwietnia w lasach na terenie gminy Lezajsk i Kuryłówka przeprowadzone zostaną zabiegi ograniczania liczebności chrabąszcza majowego z zastosowaniem środka chemicznego.
Opryski agrolotnicze planowane są na powierzchni 812 ha na polu zabiegowym położonym na terenie leśnictw Kulno, Brzyska Wola i Mołynie na terenie gminy Kuryłówka i Leżajsk. W okresie od 28 kwietnia do 30 kwietnia 2025 roku obowiązuje okresowy zakaz wstępu do lasu – informuje Nadleśnictwo Leżajsk.
Tablice informacyjne i zakaz zbierania plonów runa leśnego
Zabiegi chemiczne na terenie Nadleśnictwa Leżajsk spowodują tymczasowy zakaz wejścia do lasów. Przed rozpoczęciem wykonywania prac na wejściach do lasu ustawione zostaną tablice informacyjne.
Na obszarze objętym zabiegiem agrolotniczym od 28.04.2025 do 14.05.2025 roku (włącznie) obowiązuje 14 - dniowy okres karencji, w którym nie wolno zbierać płodów runa leśnego – podkreślają leśnicy.
Można spotkać martwe chrabąszcze
Nadleśnictwo Leżajsk informuje, że na podstawie doświadczeń terenowych, chrabąszcze mogą przemieszczać się z pół zabiegowych objętych zabiegiem chemicznych nawet na odległość kilometrów.
Z związku z tym, w okresie wykonywania zabiegów agrolotniczych, stwierdzenie obecności martwych chrabąszczy na obszarze poza polami zabiegowymi jest zjawiskiem powszechnym i nie wskazuje na wykonanie zabiegu chemicznego poza obszarem do tego celu wyznaczonym – zaznacza Nadleśnictwo Leżajsk.
Zakaz wejścia od lasów koło Dębicy
Lasy na terenie gminy Leżajsk i Kuryłówka to nie jedyne miejsca objęte zakazem. Ten będzie obowiązywał w okolicy Dębicy w terminie 28-31 kwietnia.
Nadleśnictwo Dębica informuje, że będą wykonywane zabiegi zwalczające imagines chrabąszczy (kasztanowca i majowego) poprzez opryski lotnicze na terenie miejscowości Jaworze Górne, Jaworze Dolne, Połomia, Gołęczyna i Gumniska. Opryski będą wykonywane tylko i wyłącznie nad lasami państwowymi i lasami prywatnymi z pominięciem terenów zamieszkałych. Zabieg zostanie przeprowadzony w dniu 28.04.2025 r. (w godzinach porannych) – informuje Nadleśnictwo.
Gdzie obowiązuje zakaz wejścia do lasów?
Jak sprawdzić, gdzie dokładnie obowiązuje zakaz wejścia do lasów? Jeżeli obawiasz się, że złamiesz zakaz, przed wejściem do lasu warto sprawdzić mapę, na której zaznaczone są rejony objęte zakazem wstępu do lasu.
Można to sprawdzić na stronie Banku Danych o Lesie. Na mapie zaznaczone są obszary, gdzie wydano zakaz. Ten może być spowodowany:
- wilgotnością ściółki poniżej 10 proc.
- zabiegami ochronnymi,
- zagrożeniem pożarowym,
A także z „przyczyn innych”, czyli „wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów lub degradacja runa leśnego (ustawa o lasach) lub zakaz wprowadzony przez administrację rządową”.
ZOBACZ: Zakaz fotografowania. W tych miejscach na Podkarpaciu nie będzie można robić zdjęć?