Zakaz wejścia do lasu na majówkę 2025?
Zakaz wejścia do lasu na terenie Polski na majówkę to realny scenariusz. Wiesław Leśniakiewicz, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznał, że sytuacja może być poważna. - Jeśli faktycznie nie będziemy mieć do tego czasu okresu jakichś intensywniejszych opadów deszczu, to może być taka sytuacja – odpowiedział minister na pytanie możliwość zamykania lasów.
Do majówki 2025 zostało już niewiele czasu, a wiele osób właśnie w lasach spędzi wolne chwile, udając się na spacery, biwaki, czy na przejażdżki rowerowe. Już za chwilę może okazać się, że część lasów w Polsce zostanie zamkniętych. Za to odpowiadać ma zwiększone zagrożenie pożarowe spowodowane przez suszę.
ZOBACZ: Zakaz fotografowania. W tych miejscach na Podkarpaciu nie będzie można robić zdjęć?
Zamknięte lasy przez suszę?
Problem suszy w Polsce to nic nowego. Eksperci od dłuższego czasu wskazują, że przez słabą w opady śniegu zimę, problem został tylko spotęgowany. Pokrywa śnieżna topniejąc lepiej nawodniłaby glebę, jednak w czasie tegorocznej zimy opadów było niewiele. Od początku wiosny, a nawet w czasie ciepłej końcówki zimy sytuacja w lasach jest poważna. Zagrożenie pożarowe jest wysokie.
Aktualną sytuację w lasach śledzi Instytut Badawczy Leśnictwa. Na aktualizowanej kilka razy w ciągu dnia mapie widzimy, czy i jak wysokie zagrożenie występuje w polskich lasach. Skala obejmuje cztery poziomy:
- niebieski – brak zagrożenia,
- zielony – małe zagrożenie,
- żółty- średnie zagrożenie,
- czerwony – wysokie zagrożenie,
Według wiceministra Leśniakiewicza, poziom czerwony skutkuje wprowadzeniem zakazu wejścia do lasu.
Zakaz wejścia do lasu – jak sprawdzić?
Sytuację w lasach poprawią również opady deszczu, które w najbliższych dniach przejdą przez południową część Polski. To oznacza, że w tym miejscach w lasach zrobi się wilgotniej. Problem z suszą może jednak występować w północnej części Polski.
To, gdzie aktualnie obowiązuje zakaz wejścia do lasu można sprawdzić na stronie Banku Danych o Lesie. Na mapie zaznaczone są obszary, gdzie wydano zakaz. Ten może być spowodowany:
- wilgotnością ściółki poniżej 10 proc.
- zabiegami ochronnymi,
- zagrożeniem pożarowym,
A także z „przyczyn innych”, czyli „wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów lub degradacja runa leśnego (ustawa o lasach) lub zakaz wprowadzony przez administrację rządową”.
Polecany artykuł: