Spis treści
Zakaz wejścia do lasu. Możesz spotkać martwe chrabąszcze
Prawie 13 tysięcy hektarów lasów państwowych, gminnych i prywatnych położonych na terenie Nadleśnictwa Lubaczów, Narol, Oleszyce, Jarosław i Leżajsk zostało wyznaczonych do lotniczego oprysku chemicznego przeciwko chrabąszczom. Uwzględniając położenie kompleksów leśnych w stosunku do wód powierzchniowych, zabudowań oraz pasiek pszczelich, wytypowano 21 obszarów zabiegowych. Zabiegi wykonywane są w godzinach porannych i wieczornych.
Szkody wyrządzają chrząszcze żerujące na liściach drzew oraz larwy (zwane pędrakami) ogryzające korzenie roślin. Uszkodzenia powodowane przez pędraki, prowadzące ukryty tryb życia w glebie, są groźniejsze i bardziej dotkliwe gospodarczo. Pełny rozwój u obu gatunków (generacja) trwa 4 lata. Chrząszcze chrabąszczy po wyjściu z gleby prowadzą żer uzupełniający na liściach różnych gatunków drzew i krzewów w lasach, sadach i zadrzewieniach – czytamy na stornie Nadleśnictwa Lubaczów.
Gdzie nie wejdziemy do lasu?
Jak przekazuje Nadleśnictwo Lubaczów, chrabąszcze z pól zabiegowych objętych zabiegiem chemicznym, mogą się przemieszczać na odległość nawet do kilku kilometrów od obszaru, gdzie wykonano oprysk agrolotniczy. W związku z tym, w okresie prowadzenia zabiegów, stwierdzenie obecności martwych chrabąszczy poza polami zabiegowymi jest zjawiskiem normalnym i nie wskazuje na wykonanie oprysku chemicznego poza wyznaczonym obszarem.
Nadleśnictwo informuje o okresowym zakazie wstępu do lasu. Jakie obszary są objęte takim zakazem? Aktualnie dotyczy on wybranych obszarów na terenie 54 z 429 nadleśnictw w całej Polsce. Istnieje specjalna mapa, informująca o konkretnych miejscach.
ZOBACZ: PARK DLA SENIORA POWSTANIE W RZESZOWIE. POZNALIŚMY LOKALIZACJE