Spis treści
- Wyższe limity zużycia prądu dla gospodarstw domowych
- Wyższe limity zużycia prądu dla gospodarstw domowych – ile wynoszą?
- Wyższe limity zużycia prądu dla gospodarstw domowych - ile kosztuje prąd w 2023 roku?
- Wyższe limity energii elektrycznej – wniosek
Wyższe limity zużycia prądu dla gospodarstw domowych
Rządowa Tarcza Solidarnościowa, która pozwala na zamrożenie ceny energii obowiązuje od stycznia 2023. Jej nowelizację (ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku) przegłosowano w Sejmie 16 sierpnia. Nowe przepisy zostały już opublikowane w Dzienniku Ustaw. To oznacza, że polskie rodziny będą mogły zaoszczędzić na rachunkach za prąd nawet kilka tysięcy złotych, płacąc stawki z ubiegłego roku. Jakie są nowe wyższe limity energii elektrycznej dla odbiorców, którym przysługują zamrożone ceny prądu?
Wyższe limity zużycia prądu dla gospodarstw domowych – ile wynoszą?
Nowelizacja pozwoli na podniesienie limitów zużycia prądu dla wszystkich gospodarstw domowych z 2000 kWh do 3000 kWh rocznie. Dla gospodarstw, w których mieszka osoba z niepełnosprawnością z 2600 kWh do 3600 kWh. Nowe limity obowiązują także gospodarstwa domowe, które posiadają Kartę Dużej Rodziny. W tym przypadku limit został podniesiony z 3000 kWh do 4000 kWh rocznie.
Co ważne, wyższe limity obejmą wszystkie gospodarstwa domowe, także te, które przed wejściem w życie przepisów Rządowej Tarczy Solidarnościowej, przekroczyły wskazane limity. Nie obejdzie się jednak bez nadpłaty. Ta zostanie doliczona do kolejnej faktury.
ZOBACZ: Chcesz zaoszczędzić pieniądze? Wyłącz te urządzenia z prądu [LISTA]
Wyższe limity zużycia prądu dla gospodarstw domowych - ile kosztuje prąd w 2023 roku?
Najważniejszą informacją w związku z podniesieniem limitów zużycia energii elektrycznej jest to ile faktycznie będzie trzeba zapłacić za prąd. Jak prezentują się ceny w 2023 roku? Dla rodzin, które zmieszczą się w limicie będzie kosztowała ok. 41 groszy za 1 kWh netto.
Dla gospodarstw domowych, które przekroczą limit, cena prądu będzie będzie droższa o ponad 50 procent. Wyniesie ok. 69 groszy za 1 kWh. To tyle samo ile płacą samorządy, podmioty wrażliwe, małe i średnie firmy. W ich przypadku rząd postanowił obniżyć cenę prądu z 78 groszy za 1 kWh na właśnie 69 groszy za 1 kWh.
Wyższe limity energii elektrycznej – wniosek
Wyższe limity energii elektrycznej będą obowiązywać od 1 października 2023 roku. Czy do tego czasu będzie trzeba złożyć wniosek? Okazuje się, że podniesienie limitu zużycia prądu o dokładnie 1000 kWh dla wszystkich odbiorców będzie zastosowana automatycznie. Nie będzie więc trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków.
Polecany artykuł: