Nowe dane ministerstwa o bezrobociu na Podkarpaciu
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że według wstępnych danych, w marcu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 94,7 tysiąca wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 0,7 tysiąca więcej niż miesiąc temu. O 0,1 punktu procentowego w porównaniu do lutego spadła stopa bezrobocia, która w marcu wyniosła 5,4 procent. Ministerstwo podaje, w których rejonach kraju problem z brakiem pracy jest najmniejszy. Zgodnie z zaprezentowaną mapą, sytuacja najlepiej wygląda w województwie wielkopolskim, gdzie wskaźnik w marcu wyniósł 3,2 procent.
CZYTAJ TAKŻE: Apel o nowy podatek dla palaczy! Za dużo Polaków pali papierosy
Wysokie bezrobocie na Podkarpaciu
Na drugim biegunie tych statystyk znajduje się województwo podkarpackie. W regionie możemy zaobserwować duże bezrobocie, wskaźnik stopy bezrobocia w marcu wyniósł 9 procent. To zdecydowanie więcej niż w większości kraju. Gorszy wynik zanotowało tylko województwo warmińsko-mazurskie, gdzie zanotowano 9,2 procent.
Polecany artykuł:
Pozytywna sytuacja w skali całego kraju
Patrząc na sytuację na rynku pracy w perspektywie całego kraju, mimo spowolnienia gospodarczego i wysokiej inflacji, można wyciągnąć pozytywne wnioski. Według danych Eurostatu, opublikowanych pod koniec marca, stopa bezrobocia w lutym ukształtowała się w Polsce na poziomie 2,8 procent. Niższe bezrobocie zanotowano jedynie w Czechach.
Przy mocnym rynku pracy presja płacowa ciągle może utrzymywać się na podwyższonym poziomie. W takiej sytuacji popyt konsumpcyjny może być na tyle dobry, że siła cenowa przedsiębiorstw utrzyma się na podwyższonym poziomie i firmy ciągle będą miały przestrzeń do podnoszenia cen towarów i usług - powiedział PAP Biznes Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millenium.
ZOBACZ: W RZESZOWIE POWSTANIE OGRÓD DESZCZOWY