Matura próbna 2025. Wyniki zaskakują!
CKE opublikowała wyniki i wnioski po egzaminie maturalnym w Formule 2023, a konkretnie diagnozy poziomu przygotowania uczniów 4-letniego liceum ogólnokształcącego i 5-letniego technikum do egzaminu maturalnego w maju 2025 r. Matura próbna przeprowadzona została w dniach 5-9 grudnia 2024 roku, a 2985 uczniów z 100 oddziałów liceów i techników z całej Polski rozwiązywało wówczas arkusz egzaminacyjny z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.
Połowa maturzystów nie zda matury? Problem z językiem polskim
Wyniki opublikowane przez CKE wskazują, że najwięcej problemów tegoroczni maturzyści mają z językiem polskim. Zaledwie 53 proc. uczniów techników zdało maturę próbną. Wyniki wskazują także, że maturzyści dobrze poradzili sobie z podstawowym arkuszem zadań z języka angielskiego. Problem stanowi także egzamin z matematyki, bo ten test poprawnie rozwiązało zaledwie 60 proc. uczniów technikum. Wyniki zdawalności (odsetek sukcesów) w teście diagnostycznym przedstawiają się następująco.
Język polski:
- Ogółem: 68%
- Licea: 80%
- Technika: 53%
Matematyka:
- Ogółem: 71%
- Licea: 81%
- Technika: 60%
Język angielski:
- Ogółem: 89%
- Licea: 94%
- Technika: 83%
Z opublikowanych przez CKE danych wynika, że uczniowie najlepiej poradzili sobie z językiem angielskim, a najsłabiej z językiem polskim. W każdym z przedmiotów uczniowie liceów osiągnęli lepsze wyniki niż uczniowie techników.
ZOBACZ: MATURA PRÓBNA JĘZYK POLSKI 09.12.2024
Matura 2025. Rekomendacje CKE dla maturzystów
CKE wydała rekomendacje dla tegorocznych maturzystów. W opisie wyników i we wnioskach znalazły się zalecenia dla uczniów, którzy w maju 2025 roku przystąpią do matury 2025:
- Planowanie czasu: Ważne jest, aby zaplanować czas na rozwiązanie zadań w każdym teście i napisanie wypracowania (język polski).
- Uważne czytanie poleceń: Należy uważnie czytać polecenia, wyodrębniać poszczególne elementy i sprawdzać, czy odpowiedź uwzględnia wszystkie elementy polecenia.
- Korzystanie z materiałów pomocniczych: W matematyce zaleca się korzystanie z "Wybranych wzorów matematycznych na egzamin maturalny".
- Poprawność językowa: W języku polskim i angielskim podkreśla się wagę używania języka w zgodzie z właściwą normą językową, z zachowaniem zasad ortografii i interpunkcji.
- Czytelność: W matematyce należy przedstawiać czytelnie pełne rozwiązanie, nie pomijać istotnych obliczeń lub etapów rozumowania, pisać starannie i wyraźnie.
- Sprawdzanie odpowiedzi: Po rozwiązaniu zadania należy sprawdzić, czy wykonano wszystkie polecenia podane w zadaniu, oraz sprawdzić poprawność otrzymanych wyników.
- Odwoływanie się do konkretnych sytuacji z lektury: W wypracowaniu z języka polskiego należy odwoływać się do konkretnych sytuacji z lektury, które potwierdzają tok rozumowania.
- Formułowanie argumentów: W pracy z języka polskiego należy formułować argumenty, unikać streszczeń oraz ogólników, a argumentację wzmacniać odwołaniami do różnorodnych kontekstów.
- Wybór lektur: Zastanów się, do których lektur obowiązkowych z listy lektur zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym możesz się odwołać, żeby potwierdzić swoje stanowisko. Wybierz te lektury, które dobrze znasz.
Polecany artykuł: