matura

i

Autor: pixabay

Matury 2024

Wyniki matur 2024. Tyle osób uzyskało 0 punktów

2024-07-10 10:41

Co roku maturalna gorączka ma swój finał na początku lipca, w momencie przekazania przez CKE wyników matur. Zawsze tez trafiają się arkusze z zerową liczbą punktów. Najczęściej ich odsetek nie jest znaczący. W tym roku jest jednak inaczej. Na tyle, że sprawą zainteresowała się Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Wyniki matur 2024. Rekordowa liczba matur na 0 punktów

9 lipca uczniowie zdający w tym roku maturę otrzymali wyniki egzaminu. Jak się okazuje, był w nich wyraźnie widoczny trend, który zainteresował Centralną Komisję Egzaminacyjną. Mowa o maturach rozwiązanych na 0 punktów. Jak się okazuje, tego typu arkuszy było w tym roku zadziwiająco dużo. Szczególnie wśród uczniów, którzy zdawali rozszerzony język polski i matematykę.

 "Niemal co piąty abiturient, który wybrał język polski na poziomie rozszerzonym, dostał z egzaminu zero punktów. W przypadku matematyki rozszerzonej — co dziesiąty" — przekazał w rozmowie z Interią dyrektor CKE, Marcin Smolik.

To, że tego typu arkusze trafiają się na maturach, nie jest niczym dziwnym. W tym roku jednak zaskakuje skala tego zjawiska.

"Trudno to wytłumaczyć, ale mamy pewne podejrzenia" — tłumaczy Smolik w rozmowie z Interią. "Do egzaminu w nowej formule po raz pierwszy przystępowali absolwenci techników, a odsetek zer w technikach, jeśli chodzi o ten przedmiot i poziom, jest bardzo duży, bo to aż 20 proc., w liceach to 4 proc. Możliwe, że tu jest przyczyna tego stanu rzeczy" — ocenia.

Jakie może być powód takiej sytuacji? Dyrektor CKE upatruje go w podejściu samych zdających.

"Zdarzały się też arkusze po prostu puste. W przypadku języka polskiego część uczniów po prostu opuszczała salę po zobaczeniu tematów wypracowań" — ocenia w wywiadzie  Smolik.

Powodem może być to, że maturzyści nie wiedzieli, czym jest "synkretyzm", który był słowem kluczowym w jednym z wypracowań. Mogli też nie czytać "Sklepów cynamonowych" Brunona Schulza, co utrudniało zrealizowanie drugiego z tematów.

Matura z matematyki rozszerzonej – ARKUSZ FORMUŁA 2023

Zobacz naszą galerię!

QUIZ o szkole lat 90. Ile z niej pamiętasz?

Pytanie 1 z 10
Które miejsca znikały najszybciej na przerwach?
Matura z matematyki w Zespole Szkół Salezjańskich w Łodzi