Wykrywanie skażeń promieniotwórczych: Państwowa Agencja Atomistyki wybuduje nowe stacje

i

Autor: PAA

Wykrywanie skażeń promieniotwórczych: Państwowa Agencja Atomistyki wybuduje nowe stacje

2020-07-20 10:19

Będzie więcej stacji wykrywania skażeń promieniotwórczych na wschodniej granicy Polski. Do końca 2020 roku pojawi się kilkanaście nowych urządzeń. Ile jest ich obecnie? Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Stacje wykrywania skażeń promieniotwórczych

Dokładnie 13 - tyle nowych stacji wykrywania promieniowania ma być wybudowanych na wschodniej granicy Polski do 2020 roku. Urządzenia pojawią się na terenach nadleśnictw regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Białymstoku i Lublinie. Obecnie w całym kraju są 24 takie stacje:

"Rozbudowa sieci stacji i jej zagęszczenie umożliwi Państwowej Agencji Atomistyki wcześniejsze wykrywanie zdarzeń radiacyjnych za wschodnią granicą Polski. Dzięki temu Agencja będzie mogła szybciej reagować w sytuacjach kryzysowych oraz lepiej informować społeczeństwo o konieczności podjęcia ewentualnych działań zaradczych" - wyjaśnia Państwowa Agencja Atomistyki.

Ostateczne decyzje będą podjęte przez PAA, po analizie m.in. ukształtowania terenu, otoczenia przyrodniczego, urbanistycznego czy dostępności infrastruktury telekomunikacyjnej. Ponieważ stacje są niewielkimi urządzeniami, ich usytuowanie w lasach nie będzie się wiązało z koniecznością usuwania drzew ani ograniczeniami w ruchu turystycznym.

Stacje mają niewielkie rozmiary, ale ogromne znaczenie. Ostatnio z niepokojem śledzono odczyty z nich w kwietniu tego roku, kiedy to doszło do groźnych pożarów w lasach wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu. Na szczęście wówczas normy promieniowania nie zostały przekroczone.

Stacje PMS (ang. Permanent Monitoring System) zapewniają monitorowanie poziomu promieniowania jonizującego na terenie kraju 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Czyja to łapa? Spróbuj rozpoznać, do jakiego zwierzaka należy

Pytanie 1 z 13
Na początek coś prostego. Słodkie łapki należą do...
Kot

Pomiar promieniowania w Polsce: Gdzie sprawdzić wyniki?

Mapę sytuacji radiacyjnej w Polsce można znaleźć TUTAJ. Na bieżąco prezentowane są tu wyniki pomiarów na poszczególnych stacjach.

Posłuchaj, jakie są przyczyny i objawy śródmiąższowego zapalenia płuc. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Pierwszy w Polsce datkomat w kościele.