smog

i

Autor: pixabay

Wydarzenia

Wydano ostrzeżenie dla Rzeszowa! Chodzi o alarmujący poziom pyłu zawieszonego w powietrzu

2023-12-06 10:30

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie powiadamia o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego - 150 µg/m3 - dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu dla powiatów dębickiego, rzeszowskiego i Rzeszowa.

Jakość powietrza w Rzeszowie - alarmujący poziom pyłu zawieszonego w powietrzu

Jak podaje WCZK w Rzeszowie, na tym obszarze zamieszkuje 505 tys. ludzi narażonych na ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10.

Według przewidywań ryzyko potrwa w godzinach od 9 do 24 w środę.

Centrum informuje także o ryzyku wystąpienia, w tym samym czasie, przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu na obszarze: powiatu przemyskiego, mieleckiego, niżańskiego, stalowowolskiego, Przemyśla i Tarnobrzega. Z kolei ten obszar zamieszkuje 471,4 tys. ludności.

Jak podaje Centrum, przyczyny wystąpienia tych zagrożeń zostały spowodowane przez „warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego”.

Komunikaty te są szczególnie ważne dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób sercowo-naczyniowych, zwłaszcza na niewydolność serca i chorobę wieńcową, a także dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak: astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, a także seniorów, kobiet w ciąży, dzieci, osób z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz ozdrowieńców.

"Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy" – czytamy w komunikacie WCZK.

Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych.

"W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych" – dodało Centrum.

Jak się chronić przed smogiem?

WCZK zaleca wszystkim mieszkańcom terenów objętych ryzykiem rozważenie ograniczenia intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz jeśli odczuwają pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła, ograniczenie wietrzenia pomieszczeń, unikanie działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku a dla wrażliwych grup ludności zaleca ponadto, aby pamiętali o przyjmowanych na co dzień lekach. Jak podaje, osoby z astmą mogą częściej odczuwać duszność, kaszel, świsty i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie. W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Ponadto służby zalecają również zwiększenie nadzoru nad osobami przewlekle chorymi, w tym niepełnosprawnymi; prowadzenie szerokiej edukacji adresowanej przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, średnich oraz ich prawnych opiekunów, dotyczącej problemu zanieczyszczonego powietrza oraz możliwych zachowań i czynności zmniejszających ryzyko narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w tym pyłu zawieszonego.

Bieżące śledzenie informacji o zanieczyszczeniu powietrza na stronie http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current.

Szczegóły na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Łąka kwietna powstała na rzeszowskich bulwarach. Kwiaty będą walczyły ze smogiem

Ogrzewanie hybrydowe, czyli kilka źródeł ciepła w domu bez smogu. Czy warto?