Spis treści
- Kim jest Maciej Maciak? Kandydat na prezydenta Polski
- Maciej Maciak - działalność polityczna
- Maciej Maciak - program wyborczy
- Maciej Maciak - kontrowersje
Kim jest Maciej Maciak? Kandydat na prezydenta Polski
Maciej Maciak to dziennikarz, przedsiębiorca medialny i lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju (RDiP), który ogłosił start w wyborach prezydenckich 2025 roku. Zdobył popularność jako założyciel i właściciel lokalnej stacji telewizyjnej CW24 we Włocławku, którą prowadził przez dekadę (2009–2019). Po zakończeniu działalności telewizyjnej, Maciak przeniósł swoją aktywność do internetu, uruchamiając kanał YouTube „Musisz to wiedzieć” w 2022 roku. Na platformie analizuje politykę krajową i międzynarodową, krytykując globalne korporacje i militaryzację, zdobywając kilkutysięczną publiczność. Maciak studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, jednak nie ukończył studiów.
Maciej Maciak - działalność polityczna
W 2006 roku Maciak rozpoczął swoją działalność polityczną, kandydując do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego z listy Samoobrony RP. Choć nie odniósł sukcesu, nie zrezygnował z aktywności politycznej. W 2018 roku ubiegał się o fotel prezydenta Włocławka, zdobywając 14,13% głosów. W 2022 roku założył Ruch Dobrobytu i Pokoju, który stał się jego politycznym wehikułem. W wyborach parlamentarnych 2023 roku RDiP zdobył 0,12% głosów, a Maciak otrzymał 1298 głosów w okręgu toruńskim.
Maciej Maciak - program wyborczy
Program wyborczy Macieja Maciaka, lidera Ruchu Dobrobytu i Pokoju (RDiP), koncentruje się na radykalnych reformach społeczno-gospodarczych oraz postulatach antyestablishmentowych. Jednym z głównych haseł kampanii jest „willa z basenem dla każdego pracującego Polaka”, co symbolizuje dążenie do powszechnego dobrobytu poprzez wykorzystanie państwowych zasobów gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Maciak opowiada się za zwiększeniem świadczeń socjalnych, w tym poprzez wprowadzenie bonów towarowych ważnych wyłącznie u krajowych przedsiębiorców, oraz za podwyższeniem emerytur. Postuluje również obniżenie cen prądu, gazu i wody, kładąc nacisk na niezależność energetyczną Polski poprzez rozwój krajowych źródeł energii i ograniczenie uzależnienia od zagranicznych dostawców. W polityce zagranicznej prezentuje postawę pacyfistyczną, sprzeciwiając się militaryzacji oraz wpływom zagranicznego kapitału, jednocześnie wyrażając sympatię wobec polityki Chin i Rosji. RDiP promuje również ideę demokratycznego uczestnictwa obywateli w podejmowaniu kluczowych decyzji poprzez referenda oraz decentralizację władzy.
Maciej Maciak - kontrowersje
Maciej Maciak, kandydat na prezydenta Polski w wyborach 2025, jest postacią budzącą kontrowersje zarówno ze względu na swoje zachowanie w przeszłości, jak i poglądy polityczne. W 2018 roku, podczas kampanii samorządowej we Włocławku, Maciak został uznany za winnego publicznego znieważenia kontrkandydata Emanuela Kalejaiye z powodu jego przynależności rasowej. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy wydał wyrok nakazowy, nakładając na Maciaka grzywnę oraz zadośćuczynienie dla poszkodowanego. Maciak odwołał się od wyroku, twierdząc, że jego zachowanie było nieszkodliwym powitaniem, a nie aktem rasizmu.
Ponadto, Maciak jest posądzany o szerzenie narracji antyukraińskich i prorosyjskich. W 2022 roku podważał odpowiedzialność Rosji za zbrodnie w Buczy, sugerując współpracę prezydenta Zełenskiego z Putinem w celu "denazyfikacji Ukrainy" . Jego ugrupowanie, Ruch Dobrobytu i Pokoju, oskarża Ukrainę o przeprowadzanie ataków terrorystycznych na terytorium Rosji przy użyciu broni NATO oraz twierdzi, że Ukraina nie ma dobrych intencji wobec Polski .