RDLP w Krośnie i Komitet Ochrony Orłów, czyli pomoc dla orłów z Podkarpacia
Naprawiają gniazda, monitorują miejsca gniazdowania i strefy ochronne gniazd największych latających drapieżców. Tak w dużym skrócie wygląda współpraca nadleśnictw z terenu RDLP w Krośnie z Komitetem Ochrony Orłów. Umowę podpisano wiosną 2020 roku i już widać efekty, którymi warto się chwalić.
Jak informuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie, już w czerwcu specjaliści z regionu odbudowali po wichurze giazdo w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne. Po kilku dniach od zakończenia prac w rejonie obserowano cenne ptaki. Łącznie takich gniazd w 2020 roku odbudowano aż pięść - dwa orła przedniego i trzy orlika krzykliwego. Utworzono też nowe strefy ochrony.
30 metrów nad ziemią, by pomóc orłom
Mało kto wie, jak trudna jest praca polegająca na odbudowaniu gniazda orła:
- Mało kto ma świadomość, że gniazdo orła posadowione jest często na wysokości ponad 30 metrów nad ziemią i wyjście do niego nawet przy bezwietrznej pogodzie wymaga sporego wysiłku. Poza tym średnica i wysokość gniazd sięgająca półtora metra, a czasem dwóch metrów nie ułatwia nam zadania - mówi dr Marian Strój, koordynator działam w Regionie Podkarpackim KOO.
Co ważne, już w lutym zaczną się gody orłów, a w marcu w gniazdach pojawią się jaja. Warto wiedzieć, że dla ochrony miejsc gniazdowania tych rzadkich ptaków tworzone są specjalne strefy ochrony; w promieniu 200 metrów od drzewa z gniazdem obowiązuje całoroczny zakaz wstępu, zaś na okres lęgowy jest ona poszerzana do promienia 500 metrów.
- Obydwa gatunki tworzą dość stabilne populacje, chociaż w ostatniej dekadzie nastąpił spadek liczebności orlika krzykliwego z powodu zwiększającej się lesistości terenów jego występowania oraz sukcesji roślinności na opuszczonych gruntach. Przybyło natomiast stref ochronnych na terenach LP. Dla porównania; do roku 2003 było 11 stref wokół gniazd orła przedniego . A już w 2014 roku było ich 18 i 98 stref z gniazdami orlika krzykliwego, a ich powierzchnia wyniosła odpowiednio 508 i 1971 hektarów – wylicza Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.
Obecnie na terenie lasów RDLP w Krośnie istnieje 24 strefy ochrony gniazd orła przedniego na łącznej powierzchni 701 ha, a także 119 stref chroniących gniazda orlika krzykliwego, obejmujących łącznie prawie 2,7 tys. ha lasów.