Wskrzesili biblijne drzewo z tysiącletnich nasion. W Piśmie Świętym piszą o jej właściwościach

i

Autor: Pexels.com/Guy Eisner/Communication Biology

Ciekawostki

Wskrzesili biblijne drzewo z tysiącletnich nasion. W Piśmie Świętym piszą o jego właściwościach

2025-01-03 15:25

Naukowcy dokonali niesamowitego. Ze znalezionych w jaskini na Pustyni Judzkiej tysiącletnich nasion, wyhodowali drzewo. Roślina pojawia się w Biblii w kilku wątkach, gdzie opisywane są jej właściwości lecznicze. Naukowcy twierdzą, że w pełni rozwinięty okaz może być źródłem biblijnego „tsori”.

Wskrzesili biblijne drzewo z tysiącletnich nasion

Pod koniec lat 80. naukowcy badając jaskinie na Pustyni Judzkiej natrafili na nasiona. Początkowo ocenili ich wiek. Okazało się, że pochodzą one z okresu między 993 a 1202 rokiem. Naukowcy postanowili spróbować ożywić nasiona i posadzić je. Kilkanaście lat zajęło im hodowanie rośliny, którą nazwali Sheba. Tajemniczy okaz ma aktualnie około trzech metrów wysokości i w opinii badaczy jest w pełni rozwinięty. Stąd mogli rozpocząć badania wszystkich cech Sheby. Okazało się, że to roślina, o której mowa w kilku biblijnych wątkach, a sami naukowcy wierzą, że drzewo może być źródłem biblijnego „tsori”, czyli niezwykłego balsamu.

ZOBACZ: Św. Łucja miała przerażającą wizje przyszłości. Co stanie się z Polską?

W Piśmie Świętym piszą o właściwościach drzewa

Naukowcy przeprowadzili analizę DNA, analizy chemiczne i radiowęglowe drzewa. Zgodnie z wynikami badania opublikowanymi 10 września 2024 roku w Communications Biology – Sheba to roślina, która przetrwała wymarcie populacji drzew rosnących w południowym Lewancie. To region obejmujący współczesny Izrael, Palestynę i Jordanię.

Naukowcy twierdzą, że w pełni rozwinięty okaz może być źródłem biblijnego „tsori” - żywicznego ekstraktu związanego z uzdrawianiem w Księdze Rodzaju, Jeremiasza i Ezechiela.

Tożsamość biblijnego 'tsori' od dawna była przedmiotem debaty – przekazali naukowcy.

„Tsori” to substancja związana z historycznym regionem Gilead, który znajduje się na wschód od rzeki Jordan, między rzeką Jarmuk a północnym krańcem Morza Martwego. Teraz, po ożywieniu Sheby, zespół uważa, że w końcu rozwikłał tę tajemnicę. 

Jakim drzewem jest Sheba?

Badacze nie są w stanie ocenić gatunki Sheby ponieważ drzewo nie wydało owoców, co jest niezbędne do przeprowadzenia badania. Udało im się jedynie powiązać Shebę z rodzajem Commiphora. To rodzina obejmująca około 200 żyjących gatunków roślin, występujących głównie w Afryce, na Półwyspie Arabskim i na Madagaskarze.

O co chodzi Efi o Skolimie?