Windy w bloku przy ulicy Hetmańskiej w Rzeszowie

i

Autor: MZBM Rzeszów Jak wygodniej żyć w bloku? Mieszkańcy Hetmańskiej to wiedzą

Inwestycje w Rzeszowie

Windy zewnętrzne na blokach MZBM w Rzeszowie. Pierwsze już powstały!

2023-07-07 11:44

Blok przy ulicy Hetmańskiej 43/I w Rzeszowie to pierwszy budynek MZBM, w którym wykonana została budowa windy zewnętrznej. To ważna informacja dla osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz dzieci, które miały utrudniony dostęp do mieszkań na najwyższych kondygnacjach.

Spis treści

  1. Mieszkańcy bloku przy ulicy Hetmańskiej w Rzeszowie mogą korzystać z windy
  2. Łatwiejszy dostęp do mieszkań dla osób starszych, niepełnosprawnych i dzieci

Mieszkańcy bloku przy ulicy Hetmańskiej w Rzeszowie mogą korzystać z windy

Niedogodności mieszkańców budynku przy ulicy Hetmańskiej 43/I trwały przez wiele lat. Trudności zwiększyły się po tym, jak do pierwotnie czterokondygnacyjnego bloku dobudowano dwa piętra. Osoby starsze, niepełnosprawni, a także dzieci – oni mieli najbardziej utrudniony dostęp do mieszkań na najwyższych piętrach. Teraz się to zmieni.

Dla części mieszkańców wspinanie się na czwarte czy piąte piętro było prawdziwym utrapieniem. Postanowiliśmy pomóc. Dowiedziałem się, że jest możliwość uzyskania pożyczki z funduszu dostępności w celu likwidacji barier architektonicznych – mówi Bogusław Siwiec, kierownik Rejonu Obsługi Mieszkańców nr 3 rzeszowskiego Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych.

Mieszkańcy bloku przy ulicy Hetmańskiej oczekiwali pomocy od zarządcy w poprawieniu dostępności mieszkań. Jak się okazało, pojawiła się możliwość uzyskania pożyczki na realizację projektu windy zewnętrznej.

Sprawdziliśmy możliwości i potwierdziło się, że istnieje możliwość uzyskania niskooprocentowanej pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego. Pożyczkę można było uzyskać pod warunkiem m. in., że inwestycja poprawi dostępność dla ludzi starszych, z niepełnosprawnościami i dzieci do 6 lat. W budynku przy Hetmańskiej 43/I zamieszkują przedstawiciele każdej z tych grup mieszkańców więc wymogi były spełnione. Poinformowaliśmy o tej możliwości wspólnotę mieszkańców podczas spotkania i zapadła decyzja o rozpoczęciu starań o pożyczkę, a później o budowę – wyjaśnia Jerzy Jędryka z MZBM.

Łatwiejszy dostęp do mieszkań dla osób starszych, niepełnosprawnych i dzieci

Pożyczka na budowę windy została przyznana. Spłata rat została rozłożona na 20 lat. Jak czytamy, udało się uzyskać umorzenia – 10 procent w związku z tym, że inwestycja dotyczy budynku wielorodzinnego oraz kolejne 10 procent z tytułu, że w budynku mieszka dużo starszych osób, a także osób niepełnosprawnych i dzieci.

Jak przebiegały prace? Budowa wymagała m.in. rozebrania chodnika, jezdni, a także miejsc parkingowych. Wykonane zostały podszybia wind, części podziemne i nadziemne szybów windowych. Przebudowano dach i częściowo wygięto ściany klatek schodowych. Usunięte zostały także okna budynku, który został oddany do użytku jeszcze przed II Wojną Światową.

Zakończenie prac jest planowane na koniec sierpnia. Dziś już wybudowano cztery szyby windowe. Trwają prace wewnątrz klatek schodowych przy budowie podestów wejściowych do wind na poszczególnych piętrach. Czołowe ściany szybów są przeszklone. Kiedy powstaną podesty rozpocznie się ostatni etap prac czyli montowanie kabin wind w szybach – informuje Stanisław Selwa z ROM nr 3 MZBM.

Oprócz poprawy funkcjonalności, budowa windy przyniesie także inne korzyści. Kilkudziesięcioletni blok przy ulicy Hetmańskiej zyska wiele pod względem architektonicznym. Przeszklone szyby windowe zdecydowanie unowocześnia jego wygląd. Jaki będzie koszt całej inwestycji? To 2 miliony 766 tysięcy złotych netto. Wykonawcą prac jest firma Schindler Polska sp. z o.o., która wygrała przetarg na realizację zadania.

ZOBACZ: NADANIE IMIENIA OKRĄGŁEJ KŁADCE. JUREK OWSIAK W RZESZOWIE

Giełda staroci w Rzeszowie