Wilki

i

Autor: pixabay.com Wilki pojawiły się w gminie Korczyna.

Informacje

Wilki w gminie Korczyna. Władze zdecydowały się na płoszenie drapieżników

2024-08-21 9:38

Jakiś czas temu gmina Korczyna poinformowała, że na terenie Komborni wilki weszły na teren prywatnego gospodarstwa i zabiły dziesięć danieli. Teren był ogrodzony taśmą elektryczną, ale nawet to nie odstraszyło drapieżników. Jakie działania zostały podjęte w tej sprawie?

Wilki pojawiły się w gminie Korczyna. Jakie działania podjęto w tej sprawie?

O wilkach, które pojawiły się na terenie gminy Korczyna, a konkretnie w Komborni, słyszeliśmy już jakiś czas temu. Lokalne władze poinformowały, że na teren jednego z gospodarstw weszły drapieżniki i zabiły dziesięć danieli. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i zabezpieczenie przebywających w gospodarstwach zwierząt – czytaliśmy w komunikacie. Jakie działania zostały podjęte po tym incydencie?

Gmina Korczyna otrzymała 9 sierpnia br. informację od mieszkańca Komborni o zagryzieniu przez wilki 10 sztuk danieli. Hodowca, zgodnie z obowiązującą procedurą poinformował o zaistniałym fakcie gminę oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie w celu wycenienia strat spowodowanych działalnością drapieżników – mówi nam Paweł Gromadzki, Inspektor ds. promocji i informacji z gminy Korczyna.

Władze planują akcję płoszenia drapieżników

W związku z tą sytuacją, a także coraz częstszymi spotkaniami z drapieżnikami na terenie gminy Korczyna, wójt Grzegorz Półchłopek podjął decyzję o zwróceniu się z wnioskiem do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie o zorganizowanie na terenie gminy płoszenia drapieżników.

Wniosek ten skierowany zostanie po zebraniu materiału dowodowego. Zgodnie z istniejącą procedurą, w przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego jednostka samorządu terytorialnego zwraca się do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z wnioskiem o odstrzał określonej ilości drapieżników – przekazuje gmina.

Władze gminy ostrzegają także mieszkańców i mówią, jakich działań unikać, aby wilki nie podchodziły na teren gospodarstw. Pamiętajmy, że naturalnym zachowaniem dzikiego zwierzęcia jest unikanie kontaktu z człowiekiem. Podchodzeniu zwierzyny pod gospodarstwa domowe sprzyjać może pozostawianie niezabezpieczonych pojemników na odpady, wyrzucanie pożywienia na kompost, pozostawianie psów na uwięzi – czytamy w komunikacie do mieszkańców.

Po zauważeniu niebezpiecznego dzikiego zwierzęcia należy zgłosić to do Urzędu Gminy (tel. 13 43 540 80).

ZOBACZ: BAJKOWA PEŁNIA KSIĘŻYCA W RABSKIEJ DOLINIE 

Małe wilki wyszły z nory

Poznajesz te grzyby? Wyglądają, jak jadalne, a są trujące!

Pytanie 1 z 12
Grzyby na zdjęciu to:
Mleczaj rydz