Do niecodziennej sytuacji doszło do jednej z dróg w gminie Jeżowe na Podkarpaciu. Na opublikowanym na Facebooku wideo możemy zobaczyć, jak wilk ciągnie po jezdni sarnę. Kierowcy, którzy obserwowali całe zajście podjeżdżali do drapieżnika i trąbili na niego, z nadzieją, że wilk porzuci ofiarę i ucieknie do lasu. Tak się jednak nie stało, a zwierzę nie dawało za wygraną, ciągnąc swoją ofiarę w stronę pobocza.
Wilki w Bieszczadach
Nadleśnictwo Baligród opublikowało na swoim Facebooku nagranie, na którym widać watahę wilków, zaobserwowaną w powiecie leskim. Na wideo możemy zobaczyć biegające po łące wilki, a w tle słychać kobietę, która próbowała policzyć zwierzęta. Wataha składa się z 13 drapieżników.
Jak się zachować w razie spotkania z wilkiem?
W razie spotkania z wilkiem należy kierować się prostymi zasadami, o których informują Lasy Państwowe. W sytuacji, gdy drapieżnik podejdzie za blisko (poniżej 30 metrów), lub długo się przygląda, bądź zaczyna warczeć należy:
- Unieść ręce i machać nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
- Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
- Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
- Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
- Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.
- Przypominamy, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabijcie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności – informują Lasy Państwowe.