Które rośliny są trujące dla kotów i psów?

i

Autor: Pixabay

Wiesz, że te popularne rośliny doniczkowe są trujące dla kotów i psów? [TOP 20]

2020-11-24 10:22

Dom powinien być azylem dla naszych zwierzaków. Na parapetach mogą jednak czaić się rośliny, które mogą wyrządzić im krzywdę. Zebraliśmy najbardziej popularne kwiaty, które są trujące dla kotów i psów. Masz je w domu?

Właściciele kotów i psów dobrze wiedzą, że posiadanie pupila często wiąże się z przystosowaniem naszych mieszkań do ich potrzeb. W kątach często lądują drapaki dla psów, w odstawkę idą obicia ze sztucznych skór, które są szarpane przez kocie pazurki, na stromych schodach często montowane są barierki chroniące psy przed upadkiem, a centralnym punktem łazienki staje się kocia kuweta.

Nawet najbardziej zatroskani właściciele kotów i psów mogą jednak popełnić różne błędy. Niektóre mogą być bardzo poważne w skutkach. Przykładem jest zostawienie na parapecie lub podłodze trującej rośliny.

Rośliny trujące dla kotów i psów

Okazuje się, że wachlarz roślin trujących dla kotów i psów jest bardzo szeroki. Wśród nich można znaleźć takie, które są ozdobne i często pojawiają się w naszych domach.

Zieleń przyciąga głównie koty, które jedząc trawę odkłaczają swój przewód pokarmowy. Podobne zachowania wykazują też psy. Co jednak, jeśli zamiast trawy nasz zwierz ugryzie fragment trującego liścia? Skutki mogą być opłakane.

Zobacz TOP 20 popularnych trujących dla kotów i psów roślin:

Objawy zatrucia rośliną u kota i psa

Rośliny trujące dla kotów i psów mogą wywoływać różne objawy. Najmniej poważne to ślinotok, podrażnienie śluzówki żołądka, podrażnienie śluzówki jamy ustnej i gardła, wymioty, biegunka. Bywa jednak, że trujące rośliny mogą wywołać drgawki, paraliż, zaburzenie pracy serca, trudności w oddychaniu, uszkodzenie nerek - w konsekwencji zgon.

Dlatego tak ważne jest, by właściciele kotów i psów wiedzieli, które rośliny mogą zaszkodzić ich ulubieńcom. Takich najlepiej się po prostu pozbyć.

Pamiętajmy też, by w przypadku zatrucia się naszego zwierzaka roślinami bezzwłocznie udać się do weterynarza.

Zobacz też posiłki, których nie wolno dawać psom:

Te rośliny domowe są trujące. Wiesz o tym? [QUIZ]

Pytanie 1 z 13
Ta trująca roślina to:
dracena
Posłuchaj i sprawdź, dlaczego warto jest chili. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
ESKA XD #010