Pogoda IMGW na marzec, kwiecień, maj i czerwiec
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał długoterminową prognozę pogody na cztery miesiące do przodu. W niej widzimy, jakie będą miesiące: marzec, kwiecień maj i początek lata, czyli czerwiec. Potwierdzają się prognozy, że wiosna może nadejść do Polski wcześniej, bo już w marcu odnotujemy wyższe temperatury niż norma wieloletnia. Jak wyglądają wstępne prognozy na pozostałe miesiące? Jaka będzie Wielkanoc 2025 i majówka?
Wiosna w Polsce wcześniej? Pogoda na marzec 2025
Marzec będzie cieplejszym miesiącem z przewagą dni, w którym będziemy mogli cieszyć się większością słonecznych dni z dodatnią temperaturą. - W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza prawdopodobnie będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020 – informuje IMGW. Co z opadami?
Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie zawierać się w zakresie normy wieloletniej. Na południu i południowym wschodzie kraju możliwa suma poniżej normy, a na północnym wschodzie – powyżej normy – podaje IMGW.
ZOBACZ: Prognoza na wiosnę w Polsce. Zobacz, gdzie będzie cieplej i gdzie może padać więcej deszczu
Pogoda na kwiecień 2025
Kwiecień również będzie ciepłym miesiącem, a IMGW wskazuje, że średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy. Co oznacza, że mimo wysokich temperatur, będzie wiele deszczowych dni.
Pogoda na maj 2025
Jaki będzie maj? IMGW przewiduje, że podobnie do poprzednich miesięcy maj również będzie ciepłym miesiącem.
Średnia miesięczna temperatura powietrza, na terenie całego kraju, najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej – przekazuje IMGW
Pogoda na czerwiec 2025
W czerwcu nadejdzie lato, nie tylko to kalendarzowe ale i termiczne. Jakie będą początki lata w 2025 roku?
Zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całej Polski najprawdopodobniej będą się zawierać w zakresie normy wieloletniej – podaje IMGW.
IMGW tłumaczy pojęcia prognozy długoterminowej
Co oznaczają pojęcia „powyżej normy”, „poniżej normy” i „w normie”?
W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”.
Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:
– powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020, – poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020, – w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Polecany artykuł: