Wiadomo, od kiedy dokładnie będziemy jeździć bez prawa jazdy. Będzie dostępne w telefonie (mObywatel)

i

Autor: Pixabay

Jazda samochodem bez prawa jazdy: W grudniu 2020 zmieniają się przepisy

2020-11-24 8:44

Dokładnie od 5 grudnia polscy kierowcy będą mogli jeździć bez prawa jazdy w kieszeni. Dokument będzie można pobrać na telefon. Jak to zrobić? Co to oznacza w praktyce? Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Od grudnia jazda bez prawa jazdy w kieszeni

To już pewne. Dokładnie od 5 grudnia polscy kierowcy nie będą musieli wozić przy sobie dokumentu prawa jazdy celem okazania go w trakcie kontroli drogowej. Dokument będzie dostępny w formie elektronicznej i będzie można pobrać go na telefon:

- Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Za trzy miesiące będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel, do czego zresztą bardzo zachęcam – dodaje szef MC.

Zmiany to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw).

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Oto pytania! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?

Prawo jazdy w telefonie: Jak pobrać? (mObywatel)

Prawo jazdy będzie dostępne w bezpłatnej i już funkcjonującej aplikacji mObywatel. Można ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore. Logowanie jest możliwe za pomocą profilu zaufanego:

- To swoisty wirtualny portfel na dokumenty, do którego regularnie dokładamy nowe elementy – mówi szef MC. – Poza mPojazdem jest już tam także m.in. mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Możemy z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie – wyjaśnia Marek Zagórski.

Co jest dostępne w aplikacji mObywatel?

W mObywatel poza danymi z dowodu osobistego i paszportu dostępne są dane istotne z punktu widzenia kierowców. Znajdziemy tu:

  • dane z dowodu rejestracyjnego
  • dane polisy OC
  • kartę pojazdu

Dlatego aplikację warto zainstalować już dziś.

Posłuchaj o miechunce jadalnej. Jakie ma właściwości i wartości odżywcze? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
ESKA XD #010