Ważna umowa na lotnisku w Jasionce podpisana. W grze kluczowa inwestycja podkarpackiego portu

2025-07-24 10:58

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka realizuje jedną z najważniejszych inwestycji w swojej historii. Podpisano umowę z firmą Safege, która będzie sprawować nadzór inwestorski nad rozbudową infrastruktury lotniska. Przedsięwzięcie, współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, ma kluczowe znaczenie zarówno dla rozwoju regionalnego portu, jak i dla mobilności militarnej w tej części Europy.

Prace na lotnisku w Jasionce

i

Autor: Port lotniczy Rzeszów-Jasionka/Facebook Ważna umowa na lotnisku w Jasionce podpisana.
  • Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka realizuje jedną z najważniejszych inwestycji w swojej historii.
  • Firma Safege będzie nadzorować rozbudowę infrastruktury lotniska, w tym drogi kołowania i pasa startowego.
  • Inwestycja ma kluczowe znaczenie dla rozwoju regionalnego portu oraz mobilności militarnej w Europie.
  • Jakie wyzwania stoją przed firmą Safege i co oznacza to dla przyszłości lotniska?

Firma Safege będzie nadzorować kluczową inwestycję lotniska w Jasionce 

Na lotnisku Rzeszów-Jasionka podpisano jedną z najważniejszych umów w ostatnich latach – dokument otwierający drogę do dalszego etapu strategicznej modernizacji infrastruktury portu. Firma Safege S.A.S., należąca do międzynarodowej grupy SUEZ, będzie sprawować inwestorski nadzór nad budową II etapu równoległej drogi kołowania oraz nad przebudową 700-metrowego odcinka drogi startowej wraz z infrastrukturą techniczną.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską, co dodatkowo podkreśla jego znaczenie dla rozwoju transportu lotniczego i mobilności militarnej w tej części Europy.

Jesteśmy w trakcie realizacji kluczowych inwestycji związanych z rozwojem naszej infrastruktury, które zwiększą bezpieczeństwo i możliwości operacyjne lotniska. Nadzór inwestorski prac budowlanych realizowany przez tak doświadczonego partnera to istotny element terminowego ich zakończenia. Warto zaznaczyć, że utrzymujemy ciągłość operacyjną, a dostępna długość drogi startowej, czyli 2300 m, jest w stanie obsłużyć niemal każdy rodzaj statku powietrznego - powiedział Bartosz Górski, wiceprezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów.

Jak dodał, od 12 czerwca, czyli od rozpoczęcia przebudowy pasa, odbyło się już prawie tysiąc operacji lądowania. 

Jakie zadania ma przed sobą francuska firma? 

Safege, jako zwycięzca przetargu, będzie nadzorować prace budowlane, których wykonawcą jest firma Strabag. Francuska spółka z siedzibą w Nanterre ma za zadanie reprezentować interesy lotniska na miejscu budowy, kontrolować przebieg realizacji, a także czuwać nad zgodnością działań z dokumentacją projektową, wydanymi pozwoleniami oraz przepisami prawa.

Czujemy się wyróżnieni, że powierzono nam nadzór nad tak ważną inwestycją. Ze względu na wagę tych zadań jest to także spore wyzwanie. Tym bardziej, że roboty odbywają się bez wstrzymywania ruchu lotniczego, dlatego szczególnie istotna jest współpraca z pozostałymi uczestnikami procesu inwestycyjnego tj. służbami portu lotniczego i wykonawcą robót. Dołożymy starań aby wywiązać się z zadania profesjonalnie i z zachowaniem wszelkiej staranności. W sprawnej i terminowej realizacji zadania z pewnością będziemy wykorzystywać wcześniej zdobyte doświadczenia przy realizacji innych podobnych zadań - podkreślał Piotr Kurnyta, zastępca dyrektora działu transportu i dyrektor krakowskiego biura Safege.

Safege ma ponad 30-letnie doświadczenie na polskim rynku i brała udział w wielu inwestycjach infrastrukturalnych – od dróg i autostrad po obiekty przemysłowe i porty lotnicze. Firma miała już okazję pracować w Jasionce przy budowie płyt postojowych oraz bazy obsługi technicznej samolotów, a także na lotnisku w Krakowie-Balicach.

Wartość inwestycji jest częściowo pokrywana z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility) na lata 2021–2027, w jego części dedykowanej mobilności militarnej. Dotacja unijna wynosi około 50 mln zł. Pozostałe środki pochodzą od udziałowców portu: Województwa Podkarpackiego, Polskich Portów Lotniczych oraz z budżetu samego lotniska.

Czy w Jasionce boją się wyjazdu amerykańskich żołnierzy?
Rzeszów Radio ESKA Google News