W tych krajach służby najmocniej szpiegują w sieci. Polska wysoko!

i

Autor: pixabay.com

Wydarzenia

W tych krajach służby najmocniej szpiegują w sieci. Polska wysoko!

2023-04-04 9:35

Platformy społecznościowe bardzo często współpracują z organami ścigania i nie powinno to już nikogo dziwić. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę, jak ta współpraca naprawdę wygląda. Dzięki raportowi firmy Surfshark możemy dowiedzieć się nieco więcej o zakresie takiej relacji, a także o tym, w których krajach jest ona najbardziej zaawansowana. Jak wygląda sytuacja w przypadku Polski?

W tych krajach służby szpiegują najmocniej

Większość z nas posiada konta na platformach społecznościowych. Ale czy tak naprawdę wiemy, z czym wiąże się nasza obecność w sieci? Z naszych kont mogą wypływać bardzo ważne informacje, takie jak np. nasza sytuacja osobista, powiązania zawodowe czy stan zdrowia, a także wiele innych danych osobowych, którymi niekoniecznie chcielibyśmy dzielić się z postronnymi osobami. Na pewno nie chcielibyśmy, aby takie informacje wypłynęły do organów ścigania, które bardzo często współpracują z platformami społecznościowymi. W zależności od kraju, taka współpraca przybiera bardziej lub mniej zaawansowaną formę. W których krajach służby najmocniej szpiegują w sieci? Dane na ten temat przedstawia raport firmy Surfshark

Co wiemy o związkach firm technologicznych z agencjami rządowymi? Wnioski nie są zbyt optymistyczne, bo choć w regulaminach portali społecznościowych zawsze pojawia się komunikat mówiący o tym, że nasze dane są wykorzystywane wyłącznie do świadczenia niezbędnych usług i jest to zgodne z prawem, praktyka wygląda jednak nieco inaczej. W regulaminie brakuje też informacji, jak często takie dane są udostępniane. Taką wiedzę możemy zdobyć dzięki raportowi firmy Surfshark, który przedstawia dane mówiące o tym, jak często i w jakich krajach od Big Techu, czyli firm pokroju Google, Apple, Meta i Microsoft, żąda się najwięcej danych użytkowników. Jak wyglądają te statystyki?

Wysokie miejsce Polski 

Autorzy raportu skupili się na stosunku złożonych wniosków o ujawnienie danych do liczby mieszkańców kraju. W innym przypadku niekwestionowanym liderem z wiadomych względów byłyby Chiny. Zwycięzcą zestawienia, który nie może mieć jednak powodów do dumy, są Stany Zjednoczone. Tam organy ścigania w latach 2013-2021 złożyły łącznie prawie 2,5 miliona wniosków, co daje nam 728,41 wniosku na 100 tysięcy osób. Drugie miejsce przypadło Niemcom, a skład podium uzupełnił Singapur. Sklasyfikowanych zostało 177 krajów i w tym gronie wysokie miejsce zajmuje Polska. Choć trudno się cieszyć z tego powodu, nasz kraj zajął piętnaste miejsce z wynikiem 252,45. Wynika z tego, że nasze organy ścigania złożyły wnioski o dane osobowe 96 887 użytkowników. Przed nami znalazły się takie kraje jak Tajwan, Australia, Belgia, Portugalia, Irlandia, Francja czy Wielka Brytania.

Źródło: Surfshark/https://surfshark.com/user-data-surveillance-report

ZOBACZ: NAJBARDZIEJ POKRĘCONA TRASA W POLSCE

Srebrny lis widziany w Jasionce