W powiecie leżajskim nie przestrzegają kwarantanny? Policja wyjaśnia, co może wtedy zrobić!

2020-03-23 8:14 Sylwia Indycka-Rosół
W powiecie leżajskim nie przestrzegają kwarantanny? Policja wyjaśnia, co może wtedy zrobić!
Autor: Pixabay

Jak policjanci sprawdzają przestrzeganie kwarantanny? Jaka kara grozi właścicielom lokali astronomicznych i handlowych za ich otwarcie w czasie zakazu? Policja wszystko szczegółowo wyjaśnia.

W powiecie leżajskim nie przestrzegają kwarantanny?

Na jednej z lokalnych grup w powiecie leżajskim, gdzie w tej chwili zachorowań na Podkarpaciu jest najwięcej, można przeczytać apel jednej z mieszkanek o przestrzeganie kwarantanny. Z jej relacji wynika, że nie wszyscy stosują się do przepisów:

"Ludzie z Nowej Sarzyny i okolic. Dlaczego jak wasi bliscy wracaja z zagranicy nie przestrzegaja kwarantanny?!!! Was też się to tyczy!!! Ekspedientki są przerażone wasza nieodpowiedzialnością!!! Nawet nie można zwrócić wam uwagi. Gdzie wy macie rozum?!! Nie jesteście tu sami!!! Przez wasza głupotę wirus lada chwila wkroczy do naszych domow. O to wam chodzi?! To jakiś wstyd posiedzieć w domu?! Pomyślcie też o innych!!!"

Post wywołał lawinę komentarzy. Wielu mieszkańców zaznacza, że kary za złamanie kwarantanny są teraz surowsze. Mają rację.

Złamanie kwarantanny? Policja wyjaśnia KARY]

"Resort zdrowia wdrożył ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Umundurowani policjanci przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz, czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje są przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów. Policja codziennie otrzymuje też zgłoszenia od mieszkańców, którzy podejrzewają, że ich sąsiedzi łamią obowiązek kwarantanny. Stróże prawa sprawdzają każdą taką informację" - informują policjanci.

Zdarza się, że ktoś jest "złapany" na złamaniu kwarantanny. Wówczas nie ma litości. Kara to grzywna w wysokości bagatela 30 tysięcy złotych.

Przedsiębiorca, który złamie kwarantannę

W przypadku właścicieli lokali handlowych i gastronomicznych, którzy otworzą firmę mimo aktualnego zakazu, kara jest jeszcze surowsza, bo to nawet 8 lat więzienia!

"Pamiętajmy! Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń - to nasze wspólne dobro!

Solidaryzujmy się z całym społeczeństwem, przystępując do akcji #zostanwdomu" - apelują policjanci.

Posłuchaj, czy maseczki chronią przed koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Czy myjesz ręce dokładnie? Ten film Cię uświadomi

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.