wścieklizna

i

Autor: pixabay.com W powiecie bieszczadzkim wykryto ognisko wścieklizny

Informacje

W powiecie bieszczadzkim wykryto ognisko wścieklizny. Wydano ostrzeżenia dla mieszkańców

2023-09-20 11:09

Na terenie gminy Czarna w powiecie bieszczadzkim wykryto ognisko wścieklizny. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ustrzykach Dolnych wydał specjalne rozporządzenie.

Ognisko wścieklizny w powiecie bieszczadzkim. Powiatowy Lekarz Weterynarii ostrzega

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ustrzykach Dolnych informuje o wykryciu wścieklizny u lisa rudego zagryzionego na prywatnym terenie w  miejscowości Polana w gminie Czarna. W związku ze zdarzeniem, wydano komunikat i zalecenia dla wszystkich mieszkańców.

Wścieklizna wystąpiła na terenie powiatu po raz pierwszy od ponad 10 lat. W związku z powyższym pragnę Państwa uczulić na otrzymywane od mieszkańców powiatu sygnały dotyczące zwłaszcza padłych lisów, nietypowo zachowujących się zwierząt dzikich oraz kwestie regularnego obowiązkowego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. Zalecane jest także zaszczepienie kotów przeciwko tej chorobie pomimo że jest ono nieobowiązkowe poza wyznaczonym w rozporządzeniu obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny. Proszę również o informowanie mieszkańców oraz bieżącą współpracę – czytamy w komunikacie Inspekcji Weterynaryjnej.

Obszarem zagrożonym wścieklizną zwierząt objęto miejscowości: Czarna Dolna, Czarna Górna, Lipie, Paniszczów, Polana, Rosochate, Rosolin, Serednie Małe, Wydrne oraz Skorodne w gminie Lutowiska. Na tym obszarze zakazano organizowania targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem psów i kotów oraz innych zwierząt wrażliwych wściekliznę. Niemożliwe będzie także polowań i odłowów zwierząt łownych, oprócz odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych.

W podanych miejscowościach nakazano:

  • trzymanie kotów w zamknięciu, a psów na ogrodzonym terenie zamkniętym lub w zamknięciu,
  • szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia,
  • pozostawienie zwierząt gospodarskich, z gatunków wrażliwych na chorobę, w budynkach inwentarskich lub w okólnikach bądź też na zamkniętych wybiegach czy pastwisku pod stałym nadzorem ludzi,
  • odstrzał sanitarny lisów, jenotów, kun, norek, w szczególności tych zachowujących się nietypowo,
  • niezwłoczne dostarczenie zwłok odstrzelonych zwierząt do Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Krośnie lub do miejsc wskazanych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ustrzykach Dolnych,
  • zgłaszanie przypadków padnięć lisów wolnożyjących.

Wścieklizna jest zakaźną i zaraźliwą wirusową chorobą, na którą wrażliwe są wszystkie ssaki, włączając człowieka. Z uwagi na to, że na wściekliznę wrażliwy jest człowiek, jest ona zaliczono do chorób zoonotycznych, czyli przenoszonych ze zwierząt na ludzi. Zakażenie wirusem wścieklizny kończy się śmiercią chorego człowieka lub zwierzęcia, przez co choroba jest wysoce niebezpieczna – przekazuje Przemysław Łoś, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ustrzykach Dolnych.

ZOBACZ: W TYCH POWIATACH NA PODKARPACIU BEZROBOCIE JEST NAJWYŻSZE! TAM TRUDNO O PRACĘ

Weterynarz zabił zdrowego psa bo się pomylił