zaćmienie

i

Autor: Canva

Ciekawostki astronomiczne

W 2025 roku Słońce zostanie przysłonięte przez Księżyc aż 2 razy! Zaćmienia będą widoczne w Polsce?

2025-01-07 13:42

2025 rok będzie wyjątkowo udany dla miłośników astronomii. Już w pierwszej części roku czeka nas pierwsze z dwóch zaćmień Słońca, do których dojdzie w następnych 12 miesiącach. Czym są zaćmienia Słońca? Jak je obserwować i, przede wszystkim, czy będą widoczne z Polski? Odpowiadamy.

Spis treści

  1. Czym jest zaćmienie Słońca?
  2. Rodzaje zaćmień Słońca
  3. Zaćmienia Słońca w 2025 roku
  4. Święto Jordanu w Przemyślu nad Sanem

Czym jest zaćmienie Słońca?

Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne, które zachodzi, gdy Księżyc znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem, w efekcie blokując część lub całość promieni słonecznych docierających do naszej planety. To niezwykłe zjawisko fascynuje ludzi od wieków, budząc zarówno ciekawość, jak i lęk. Zaćmienia Słońca dzielimy na trzy główne rodzaje: całkowite, częściowe i obrączkowe.

Rodzaje zaćmień Słońca

Zaćmienie całkowite występuje, gdy Księżyc całkowicie zasłania tarczę Słońca. Obserwatorzy znajdujący się w strefie totalności mogą podziwiać piękno korony słonecznej, które staje się widoczne na tle ciemnego nieba. Jest to rzadkie zjawisko, które trwa tylko kilka minut, ale pozostawia niezatarte wrażenia.

Zaćmienie częściowe ma miejsce, gdy Księżyc zakrywa tylko część Słońca. W tym przypadku obserwatorzy widzą, jak cykl przysłaniania zmienia kształt tarczy słonecznej, co również jest interesujące, lecz nie tak spektakularne jak całkowite zaćmienie.

Zaćmienie obrączkowe występuje, gdy Księżyc znajduje się dalej od Ziemi w swojej orbicie i nie jest w stanie całkowicie zasłonić Słońca. W takim przypadku możemy zobaczyć "ognistą obrączkę" Słońca wokół Księżyca.

Zaćmienia Słońca są ważnym wydarzeniem astronomicznym, które przyciąga tłumy obserwatorów z całego świata. Warto pamiętać, że podczas obserwacji zaćmień należy stosować odpowiednie filtracje, aby chronić wzrok. Zjawisko to stanowi doskonałą okazję do nauki o grawitacji, orbicie i dynamice naszego układu słonecznego, a także pobudza naszą wyobraźnię.

Zaćmienia Słońca w 2025 roku

W 2025 roku będzie można zaobserwować aż dwa zaćmienia Słońca. Pierwsze z nich - częściowe - będzie miało miejsce 29 marca. Będą je mogli zaobserwować mieszkańcy Europy Wschodniej, Azji oraz północnej Afryki. Najlepsze warunki do obserwacji będą w krajach bliżej Morza Czarnego - Turcji, Gruzji i Rumunii.

Drugie zaćmienie będzie miało miejsce 21 września. Tym razem do czynienia obserwatorzy będą mieli z obrączkowym zaćmieniem Słońca. Zjawisko będzie widoczne w część Europy, Azji i Ameryki Północnej oraz Australii. Warto dodać, że będzie miało ono charakter hybrydowy - w części rejonów świata będzie widoczne tylko jako częściowe. Niestety, tym razem nie da się go obserwować z Polski. 

Quiz o przysmakach w czasach PRL-u. To one królowały na stołach!
Pytanie 1 z 10
Czym była lorneta i meduza?

Święto Jordanu w Przemyślu nad Sanem

Zobacz naszą galerię!

Rzeszów Radio ESKA Google News
Autor:
Zaćmienie słońca 2022. Tłumy warszawiaków pod obserwatorium astronomicznym UW