pix

i

Autor: Pixabay

Uwaga przedsiębiorcy – do wzięcia jest 40 mln!

2020-08-05 11:39

40 milionów złotych - na takie wsparcie mogą liczyć podkarpackie firmy, które ucierpiały w związku z pandemią Covid-19. Bezzwrotne granty ich właściciele będą mogli wykorzystać na różnego rodzaju wydatki związane z prowadzeniem firmy.

Podkarpackie firmy, które ucierpiały w związku z pandemią Covid-19 będą się mogły ubiegać o bezzwrotną pomoc w formie grantu. Pieniądze będzie można wykorzystać na różnego rodzaju wydatki związane z prowadzeniem firmy. Nabór wniosków ruszy 12 sierpnia. Pieniądze na wsparcie pochodzą ze środków unijnych oraz z budżetu państwa. Z puli 40 mln – 12 mln jest przeznaczone na branżę turystyczną.

Chcemy przeznaczyć to wsparcie na środki obrotowe, czyli nie na inwestycje, nie na zakupy inwestycyjne, czy wynagrodzenia a na koszty bieżące, które w firmach bardzo często powodują problemy z płynnością. Dodatkowo jesteśmy jedynym województwem, które przeznacza te środki dla firm z samozatrudnieniem, dla mikro i małych firm. Myślę, że będzie to znacząca pomoc – mówił na konferencji marszałek Władysław Ortyl.

Wsparcie będzie udzielane mikro i małym przedsiębiorcom, a więc firmom zatrudniającym poniżej 50 pracowników, których roczny obrót lub roczna suma bilansowa nie przekracza 10 milionów euro. Pomoc skierowana będzie wyłącznie do firm z terenu województwa podkarpackiego, które prowadziły działalność gospodarczą w dniu 31 grudnia 2019 r. i znalazły się po tym dniu w sytuacji nagłego niedoboru lub braku płynności finansowej z powodu wystąpienia pandemii COVID-19.

Wśród warunków uzyskania grantu  jest spadek obrotów nie mniejszy niż 50% w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku.

Przedsiębiorcy ubiegający się o granty muszą także spełnić inne kryteria, a chodzi w szczególności o niezaleganie na koniec grudnia 2019 roku lub na dzień udzielenia wsparcia z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne. Ponadto, przedsiębiorca chcący otrzymać pomoc, na dzień składania wniosku nadal musi prowadzić działalność gospodarczą, nie może znajdować się w stanie likwidacji, w trakcie postępowania upadłościowego albo postępowania restrukturyzacyjnego.

Przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać uzyskaną pomoc m.in. na takie potrzeby jak:

- opłaty związane z prowadzeniem biura, zakładu, tj. czynsz za wynajem, opłaty licznikowe (prąd, gaz, woda, ogrzewanie),- usługi sprzątania i konserwacji powierzchni i pomieszczeń biurowych,- usługi ochrony i monitoringu,- usługi telekomunikacyjne, pocztowe,- zakup materiałów eksploatacyjnych do urządzeń biurowych i ich serwis,- zakup materiałów biurowych, artykułów sanitarnych (w tym ochrony osobistej wynikające z zaleceń Ministra Zdrowia) i chemii gospodarczej oraz artykułów  spożywczych na potrzeby pracowników,- zakup ochronnej odzieży służbowej,- utrzymanie infrastruktury teleinformatycznej, usługi z zakresu: obsługi kancelaryjnej, księgowej, prawnej, doradztwa podatkowego, zarządzania flotą pojazdów służbowych, itd.,- zakup materiałów i płynów eksploatacyjnych oraz paliwa do pojazdów służbowych,- ubezpieczenia majątku i odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorcy,- wydatki związane z kosztami eksploatacji samochodu.

Czy warto pić wodę z cytryną? Posłuchaj, jakie są fakty i mity na ten temat. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Na Wspólnej po wakacjach 2020. Jarek zacznie ćpać! Urządzi narkotykową libację przy Elizie