popielniczka

i

Autor: unsplash Rynek tytoniowy przeżywa w Polsce rewolucję

Wydarzenia

Urzędnicy po raz kolejny biorą się za palaczy. Już niedługo wejdą nowe przepisy

2024-04-22 17:56

Katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa - wynika z projektu nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania wyrobów tytoniowych.

Nowe regulacje dotyczące wyrobów tytoniowych

W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu ukazał się projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Jak wskazano celem projektowanej zmiany ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych jest wprowadzenie możliwości stosowania w odniesieniu do wyrobów tytoniowych niebędących wyrobami akcyzowymi, zabezpieczenia umieszczanego na opakowaniu jednostkowym, które aktualnie funkcjonuje i jest stosowane dla wyrobów tytoniowych w wolnych obszarach celnych (tzw. duty-free) sprzedawanych podróżnym udającym się do krajów trzecich.

Poinformowano więc, że z dniem 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa, w stosunku do których powinno być stosowane zabezpieczenie, o którym mowa w art. 3 decyzji wykonawczej KE (UE) 2018576. Mając na uwadze, że na ww. wyroby nie są nakładane znaki akcyzy będące podstawowym zabezpieczeniem, konieczne jest określenie dla nich odpowiedniego zabezpieczenia - zaznaczono.

Przypomniano, że system Track&Trace ustanowiony dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 201440UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. gromadzi dane dotyczące przemieszczania, zamawiania, fakturowania oraz płatności za papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów.

Wskazano, że obejmuje on dwa elementy, którymi oznaczane są wyroby tytoniowe wprowadzane na rynek unijny - niepowtarzalny identyfikator oraz - zabezpieczenie, które na terytorium kraju stanowią znaki akcyzy.

Przepisy dotyczące funkcjonowania unijnego systemu Track&Trace zostały zaimplementowane do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Podstawowym zabezpieczeniem, wymaganym przez system Track&Trace, stosowanym na opakowaniach jednostkowych papierosów i tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów są znaki akcyzy z wyjątkiem wyrobów duty-free sprzedawanych w wolnych obszarach celnych podróżnym udającym się do krajów trzecich.

W przypadku tych wyrobów stosowane jest zabezpieczenie, o którym mowa w art. 3 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2018576, którego elementy określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 kwietnia 2019 r. w sprawie elementów zabezpieczenia umieszczanego na opakowaniu jednostkowym wyrobów tytoniowych sprzedawanych w wolnych obszarach celnych podróżnym udającym się do krajów trzecich (Dz. U. z 2019 r. poz. 716).

Ministerstwo Finansów wskazało jako planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów - I kwartał 2024 r.

W Bieszczadach papierosy spadają prosto z nieba. Niecodzienna akcja Straży Granicznej

Wieczorny Express papierosy, uzależnienia