Czy szef może zmusić do wzięcia urlopu? Możesz mu odmówić?

i

Autor: Pixabay.com

Twoje finanse

Czy szef może zmusić do wzięcia urlopu? Możesz mu odmówić?

2023-05-18 7:39

Pracodawca naciska na wzięcie urlopu wypoczynkowego? Czy może tak robić? To specyficzny temat, bo jak się okazuje, niekiedy mogą zajść okoliczności, które pozwalają mu na wyznaczenie urlopu. Co ważne, szef może nawet wybrać termin odpoczynku zgodnie z własnym przekonaniem. Jednak, czy mamy wówczas możliwość odmówienia propozycji? Zobacz, czy szef może zmusić do wzięcia urlopu.

Spis treści

  1. Urlop wypoczynkowy 2023
  2. Urlop wypoczynkowy 2023 – czy pracodawca może zmusić do wzięcia wolnego?
  3. Urlop wypoczynkowy 2023 – przymusowy urlop na wypowiedzeniu
  4. Zaległy urlop wypoczynkowy 2023 – kłopoty dla pracodawcy

Urlop wypoczynkowy 2023

Urlop wypoczynkowy to specyficzne prawo pracowników. W danym roku to 20 albo 26 dni wolnego od pracy, które można wykorzystać w dowolny sposób. Kodeks pracy przewiduje, że urlop wypoczynkowy jest: coroczny, nieprzerwany i płatny. Co więcej, za niewykorzystane dni nie dostaniemy zwrotu w postaci dodatku do pensji. Taka możliwość istnieje tylko wówczas, gdy rozwiązujemy umowę, albo ona wygasa. Wtedy wypłacany jest tzw. ekwiwalent. Co jeżeli pracownik nie wykorzysta tych dni? Czy pracodawca może zmusić go do wzięcia urlopu, nawet w wyznaczonym przez szefa terminie? Warto wiedzieć, że chomikowanie jak największej ilości dni wolnego od pracy to nic dobrego, ani dla pracownika, ani dla pracodawcy, który może zapłacić wysoką karę!

CZYTAJ TAKŻE: ZUS odda pieniądze ze składki zdrowotnej. Tylko jeden wniosek i pieniądze wrócą na konto

Urlop wypoczynkowy 2023 – czy pracodawca może zmusić do wzięcia wolnego?

Urlop wypoczynkowy to prawo pracownika, którego nie można się zrzec, ani przenieść na inną osobę. 20 bądź 26 dni w roku to limit urlopu, które przysługują konkretnemu pracownikowi i to on musi je wykorzystać. Co jeśli nie uda się wziąć tylu dni wolnego od pracy? Wówczas pracodawca może zasugerować pracownikowi, aby ten udał się na odpoczynek. Trzeba wiedzieć, że – szef nie może zmusić do wzięcia wolnego, ani wyznaczyć samemu terminu. Jednak istnieje sytuacja, w które to jest możliwe. O czym mowa?

Urlop wypoczynkowy 2023 – przymusowy urlop na wypowiedzeniu

Nieco inaczej sytuacja wygląda w czasie wypowiedzenia. W tym dość specyficznym momencie pracodawca może wyznaczyć pracownikowi termin urlopu i jednostronną decyzją wysłać go na wolne nawet jeżeli pracownik tego nie chce. Wówczas może udzielić mu urlopu przysługującego w danym roku, a co więcej nawet ten zaległy.

Zaległy urlop wypoczynkowy 2023 – kłopoty dla pracodawcy

Urlop wypoczynkowy jest dość specyficznym prawem dla pracownika, ale i w pewnym sensie obowiązkowym do przypilnowania dla pracodawcy. Zaległy urlop wypoczynkowy, czyli ten niewykorzystany w poprzednim roku stanowi dla szefa zagwozdkę ponieważ, jeżeli pracownik nie wykorzysta go w terminie do 30 września 2023 roku – może zapłacić karę. Ta wynosi od 1 tys. do aż 30 tys. złotych. Jeżeli pracownik ma zaległy urlop, szef również może wysłać go na przymusowe wolne. W takim przypadku pracodawca nie musi pytać o pozwolenie. Co więcej, Kodeks pracy daje mu prawo nałożenia kary porządkowej, jeżeli pracownik nie chce współpracować w tym zakresie.

ZOBACZ: W tych miastach są najdroższe mieszkania! Aktualne ceny na rynku pierwotnym i wtórnym

Fotowoltaika na balkonie