Spis treści
Ukryta funkcja w twoim samochodzie. Wiedziałeś o niej?
Zapewne nie każdy z nas słyszał o specjalnej funkcji hamulców w samochodzie, która z pewnością może ułatwić nam życie. Mowa o wspomaganiu ruszenia na wzniesieniu. Jeśli w naszym samochodzie posiadamy ręczną skrzynię biegów, gdy stoimy na wzniesieniu i chcemy ruszyć, używamy hamulca, a następnie puszczając sprzęgło i dodając gazu ruszamy. Wspomaganie ruszenia na wzniesieniu powoduje, że po puszczeniu pedału hamulca, ciśnienie w układzie hamulcowym utrzymuje się jeszcze przez kilka sekund. To wystarczający czas, aby spokojnie i bez problemu ruszyć. Zazwyczaj ta funkcja nie wymaga naszej ingerencji, jest włączona w ustawieniach.
Nieco bardziej zaawansowanym systemem jest Auto Hold. Działa według podobnych reguł, ale wspomniane ciśnienie w układzie hamulcowym jest utrzymywane przez nieokreślony czas. O uruchomieniu systemu informuje nas kontrolka, która zazwyczaj przybiera postać napisu Hold lub litery A. Funkcja Auto Hold przydaje się w wielu sytuacjach, jej główne zadanie to zapobieganie toczenia się samochodu na postoju. W autach wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów, funkcja zwalnia nas też z trzymania nogi na hamulcu, podczas gdy znajdujemy się na wzniesieniu.
Polecany artykuł:
Jak aktywować funkcję Auto Hold?
Jak włączyć funkcję Auto Hold? Jej aktywacja może różnić się w zależności od modelu pojazdu. Zazwyczaj włączamy ją za pomocą przycisku umiejscowionego koło włącznika elektrycznego hamulca ręcznego lub też poprzez mocne wciśnięcie pedału hamulca. W pierwszej sytuacji, konieczne jest zapięcie pasów bezpieczeństwa. Jak sprawa wygląda w przypadku aktywacji za pomocą hamulca? Zaczyna ona działać, gdy mocniej wciśniemy pedał podczas postoju. Daje nam to możliwość decydowania, czy i kiedy system ma być aktywny. Na przykład stojąc na światłach, wystarczy, że wciśniemy mocno hamulec i wówczas system Auto Hold zacznie działać.
ZOBACZ: MATURA Z MATEMATYKI ZAKOŃCZONA. JAK POSZŁO UCZNIOM Z RZESZOWA?