Uprawnienia uczestników pielgrzymek. Kierowcy muszą ich słuchać
Chyba każdy kierowca spotkał kiedyś na drodze pielgrzymkę. W lecie jest ich naprawdę sporo. Liczne grupy pielgrzymów maszerują do miejsc kultu religijnego, najczęściej ich celem jest Częstochowa. Ich obecność na drodze zmusza kierowców do zachowania szczególnej ostrożności. Pielgrzymi bowiem, niejednokrotnie nie poruszają się tylko drogami bocznymi, ale także tymi, na których ruch jest dosyć spory. W celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestniczącym w pielgrzymce, towarzyszą im osoby odpowiedzialne na przykład za wydawanie poleceń na drodze. Co ważne, aby sprawować tę funkcję, muszą posiadać specjalne uprawnienia, które wydaje Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, uczestnicy pielgrzymki mogą na drodze wydawać polecenia innym uczestnikom ruchu.
Do dawania poleceń i sygnałów uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze upoważnia się osoby odpowiedzialne za utrzymanie porządku podczas przemarszu procesji, pielgrzymki, konduktu pogrzebowego lub innej zorganizowanej grupy — jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ich bezpiecznego przemarszu – czytamy w rozporządzeniu dotyczącym kierowania ruchem drogowym.
Nie dostosujesz się do zaleceń, dostaniesz mandat
Oznacza to zatem, że uczestnicy pielgrzymek, którzy posiadają specjalne uprawniania, mogą wydawać polecenia kierowcom. Jeżeli nie dostosują się do nich, grozi im mandat, gdyż w takim wypadku popełniają wykroczenie. Wykroczenie, które jest ściśle określone w Kodeksie wykroczeń.
Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału, lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem, lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany – możemy przeczytać.
Co ważne, obowiązki mają nie tylko kierowcy, ale także osoby poruszające się w kolumnie pielgrzymów. Ci, którzy kierują ruchem muszą być wyposażeni w elementy odblaskowe oraz powinni mieć przy sobie tarcze wykorzystywane do zatrzymywania samochodów. Muszą się na nich znajdować napisy „Stop” lub „Kierowanie ruchem”.
ZOBACZ: ZA TE WYKROCZENIA NA DRODZE DOSTANIESZ POTĘŻNĄ KARĘ