Tych kwiatów nie kupuj na Walentynki. To co się w nich znajduje jest przerażające

i

Autor: Unsplash.com

Walentynki

Tych kwiatów nie kupuj na Walentynki. "To co się w nich znajduje jest przerażające"

2024-02-14 10:27

Walentynki to idealna okazja do podarowania swojej ukochanej bukiet ciętych kwiatów. Ważne, aby zwrócić uwagę na to skąd i jakie kwiaty kupujemy. Mimo dobrych intencji możemy naprawdę zrobić coś zupełnie innego, a nawet zaszkodzić. Ekspertka ds. pestycydów wyjaśnia, co znajduje się w ciętych kwiatach! To naprawdę warto wiedzieć.

Kwiaty na Walentynki? To lepiej wiedzieć

Ekspertka do spraw pestycydów w Niemieckiej Federacji Ochrony Środowiska i Przyrody (BUND) przekazała, że dla naszego regionu Walentynki odbywają się pół roku za wcześnie. Oznacza to, że „świeże” kwiaty muszą być importowane z innych krajów. Według BUND do naszych zachodnich sąsiadów każdego roku trafia około 330 milionów sztuk róż z takich krajów jak Kenia, Zambia i Etiopia. Ściąganie kwiatów z drugiego końca świata niesie za sobą konsekwencje. Nie tylko pod kątem śladu węglowego, jakie zostawia najszybszy i wymagany transport lotniczy. To przede wszystkim środki chemiczne, jakie w afrykańskich krajach są używane, a jakie na terenie Unii Europejskiej są zakazane od wielu lat!

ZOBACZ: MEMY na Walentynki 2024. Tak internauci szydzą ze Święta Zakochanych

Toksyczne Walentynki? „To naprawdę przerażające”

Ekspertka Corinna Hölzel przekazała, że kupowanie kwiatów na Walentynki ma swoje ciemne strony. - To naprawdę przerażające, gdy weźmie się pod uwagę, co znajduje się w różach – mówi.

W państwach południowych przy produkcji kwiatów wykorzystuje się np. środki owadobójcze i grzybobójcze, które od lat są zakazane na terenie Unii Europejskiej. Substancje te nie tylko szkodzą pracownikom na miejscu, ale mogą też stanowić zagrożenie tutaj, na miejscu w kwiaciarniach – wyjaśniła.

Kupując cięte kwiaty i nie znając ich pochodzenia warto zwrócić uwagę na to, czy jest na nich naklejka „Fairtrade”.

To to jeden z systemów certyfikacji Sprawiedliwego Handlu, który zmienia sytuację producentów rolnych w krajach Ameryki Łacińskiej i Karaibów, Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii. Fairtrade działa na rzecz wyższych cen skupu, godziwych warunków pracy i bardziej sprawiedliwych warunków handlowych dla drobnych rolników i pracowników – czytamy na stronie Fairtrade Polska.

Jakie kwiaty kupować na Walentynki? Specjalista Atmosfair, organizacji ochrony klimatu, Wolfdietrich Peiker wyjaśnił, że najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie kwiatów sezonowych i regionalnych.

Źródło Onet.pl/Fairtrade.pl

Tak Walentynki spędza Maciej Musiał