Trzeci etap rozbudowy kanalizacji na Załężu w Rzeszowie. Ze sporym wyzwaniem technologicznym

i

Autor: fot. MPWiK Rzeszów

Inwestycje w Rzeszowie

Trwa rozbudowa kanalizacji na Załężu w Rzeszowie. To spore wyzwanie technologiczne!

2023-07-03 15:02

Na rzeszowskim Załężu trwa kolejny etap budowy kanalizacji sanitarnej. Ten według władz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji jest szczególny pod względem technologicznym. Pomaga w tym tzw. metoda przewiertu poziomego sterowanego teleoptycznie.

Spis treści

  1. Rozbudowa sieci na Załężu w Rzeszowie
  2. Jak działa metoda przewiertu poziomego?

Rozbudowa sieci na Załężu w Rzeszowie

Zdaniem miejskiej spółki plany i projekty sieci kanalizacyjnych w mieście są konstruowane w taki sposób, by zapewnić odbiór ścieków dla już istniejących budynków, ale także bierze pod uwagę rozwój miasta. – Zakładamy, że tereny inwestycyjne miasta w najbliższym czasie będą zabudowywane i planujemy sieć ze sporą rezerwą dla nowych odbiorców naszych usług – mówi prezes Marek Ustrobiński, prezes rzeszowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Dwa pierwsze etapy inwestycji na rzeszowskim Załężu, składającej się z czterech elementów, już zostały ukończone. W trakcie ostatniej części tych prac MPWiK buduje 180 metrów kanalizacji na głębokości 6 metrów. To z kolei powoduje pewne wyzwania technologiczne, które są rozwiązywane za pomocą metody przewiertu poziomego sterowanego teleoptycznie. – Ta technika pozwala na znaczne ograniczenie uciążliwości. Nie ma konieczności wykonywania głębokiego wykopu na całej długości odcinka sieci – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

ZOBACZ: Poznamy najtwardszego strażaka na Podkarpaciu 

Jak działa metoda przewiertu poziomego?

- W metodzie przewiertu poziomego sterowanego teleoptycznie konieczne jest jedynie wykonanie dwóch głębokich na około 7 metrów wykopów, zabezpieczenie ich przed osuwaniem i wykonanie wylewki betonowej. Na niej ustawiona jest maszyna wykonująca przewiert. W wywiercony otwór wprowadzana jest rura osłonowa, w którą z kolei wkładana jest już właściwa rura kanalizacyjna PVC o średnicy 200 mm - czytamy w komunikacie rzeszowskich urzędników. 

Po zakończeniu prac przewiertowych w miejsce istniejącego wykopu wbudowane są studnie betonowe.

Zarządzanie wodą opadową z LECA Keramzyt