Toksyczna chmura zawisła nad Polską. Czy zagraża zdrowiu Polaków?

i

Autor: Pixabay.com/ X.com/Copernicus ECMWF

Wydarzenia

Toksyczna chmura zawisła nad Polską. Czy zagraża zdrowiu Polaków?

2024-04-05 7:33

Wybuch wulkanu na islandzkim półwyspie Reykjanes spowodował utworzenie się ogromnej toksycznej chmury, która przemierzyła już Skandynawię i dostała się nad Polskę. Chmura była na tyle duża, że naukowcy z CAMS mogli obserwować i monitorować trasę jaką pokonuje, a co więcej prognozować, gdzie się uda. Czy toksyczna chmura zagraża zdrowiu Polaków?

Toksyczna chmura gazów nad Polską

16 marca podziemny wulkan na półwyspie Reykjanes w Islandii wybuchł po raz czwarty w ciągu ostatnich miesięcy. Erupcja uwolniła na tyle dużą chmurę toksycznych gazów, że naukowcy z programu Copernicus (CAMS) mogą ją monitorować. W chmurze znajdują się groźny dla ludzkiego zdrowia dwutlenek siarki. Wiadomo, że chmura szybko przemieściła się nad Europę, w tym nad Polskę. Czy toksyczne związki w powietrzu zagrażają Polakom?

Czy toksyczna chmura zagraża Polakom?

Rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Maciej Karczyński podkreślił w rozmowie z portalem „o2.pl”, że według dostępnych informacji, chmura znalazła się nad Polską już w piątek 22 marca.

Oddziaływanie chmury nie spowodowało podwyższonych stężeń dwutlenku siarki przy powierzchni ziemi, a co więcej prognozy nie wskazują, aby doszło do niebezpiecznych dla zdrowia zmian.

Stężenia zanieczyszczeń mierzonych przez GIOŚ, w tym dwutlenku siarki, pozostawały w ostatnich dniach na niskim poziomie i nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia ludzi. W przypadku wystąpienia w przyszłości podwyższonych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu należy stosować się do wydawanych komunikatów, w tym powstrzymać od aktywności na zewnątrz i wietrzenia pomieszczeń – mówił dla „o2.pl” Maciej Karczyński.

Dwutlenek siarki jest toksyczny dla zdrowia

Obserwacje toksycznej chmury przez naukowców i alarmowanie o ewentualnym niebezpieczeństwie jest ważne z powodu zawartości zawiesiny, która zawisła nad Polską. Warto wiedzieć, że dwutlenek siarki jest toksyczny dla ludzi. Związek ten jest jednym z trujących składników smogu. Powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, a także może doprowadzić do zapalenia oskrzeli.

Listen on Spreaker.