Toksyczna chmura gazów nad Polską
16 marca podziemny wulkan na półwyspie Reykjanes w Islandii wybuchł po raz czwarty w ciągu ostatnich miesięcy. Erupcja uwolniła na tyle dużą chmurę toksycznych gazów, że naukowcy z programu Copernicus (CAMS) mogą ją monitorować. W chmurze znajdują się groźny dla ludzkiego zdrowia dwutlenek siarki. Wiadomo, że chmura szybko przemieściła się nad Europę, w tym nad Polskę. Czy toksyczne związki w powietrzu zagrażają Polakom?
Czy toksyczna chmura zagraża Polakom?
Rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Maciej Karczyński podkreślił w rozmowie z portalem „o2.pl”, że według dostępnych informacji, chmura znalazła się nad Polską już w piątek 22 marca.
Oddziaływanie chmury nie spowodowało podwyższonych stężeń dwutlenku siarki przy powierzchni ziemi, a co więcej prognozy nie wskazują, aby doszło do niebezpiecznych dla zdrowia zmian.
Stężenia zanieczyszczeń mierzonych przez GIOŚ, w tym dwutlenku siarki, pozostawały w ostatnich dniach na niskim poziomie i nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia ludzi. W przypadku wystąpienia w przyszłości podwyższonych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu należy stosować się do wydawanych komunikatów, w tym powstrzymać od aktywności na zewnątrz i wietrzenia pomieszczeń – mówił dla „o2.pl” Maciej Karczyński.
Dwutlenek siarki jest toksyczny dla zdrowia
Obserwacje toksycznej chmury przez naukowców i alarmowanie o ewentualnym niebezpieczeństwie jest ważne z powodu zawartości zawiesiny, która zawisła nad Polską. Warto wiedzieć, że dwutlenek siarki jest toksyczny dla ludzi. Związek ten jest jednym z trujących składników smogu. Powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, a także może doprowadzić do zapalenia oskrzeli.
Polecany artykuł: