Gąska sosnowa

i

Autor: Wikipedia Commons Cenny grzyb w Polsce

Grzybobranie 2024

To Święty Graal grzybiarzy. Kilogram kosztuje 8 tysięcy złotych

2024-09-13 16:40

Święty Graal grzybiarzy – tak mówi się o zaskakująco cennym grzybie, a mowa o gąsce sosnowej. To naprawdę rzadkie grzyby, a ich cena za jeden kilogram osiąga zawrotne 2 tysiące euro, co w przeliczeniu na złotówki daje ponad 8 tysięcy złotych. Można je spotkać w polskich lasach, ale gdzie? Zobaczcie w naszym artykule.

Gąska sosnowa - rzadki i bardzo cenny grzyb

Święty Graal – tak gąskę sosnową nazywają grzybiarze. Nic w tym dziwnego, bo jest to bardzo rzadki grzyb. Uważa się, że w Polsce nie był widziany przez wiele lat. Historyczne wzmianki mówią o tym, że w na terenie naszego kraju udało się znaleźć gąskę sosnową w latach 20. poprzedniego wieku, w okolicach Gdańska. Najświeższe wzmianki o tym grzybie pochodzą jednak z 2021 roku. Od tego czasu Polacy przeszukują lasy w poszukiwaniu gąski sosnowej. Dlaczego? Jest to bardzo cenny grzyb. Jeden kilogram gąsek sosnowych może kosztować około 2 tysięcy euro, czyli ponad 8 tysięcy złotych. Ten grzyb jest tak cenny, że w niektórych krajach stanowi prezent.

ZOBACZ: Leśne grzyby, które możesz wyhodować w swoim ogrodzie

Gąska sosnowa w Polsce. Gdzie jej szukać?

W 2021 roku w mediach społecznościowych pojawiła się informacja o odnalezieniu gąski sosnowej w miejscowości Zawoja w województwie małopolskim w rejonie Babiej Góry. Potwierdzono, że odnalezione tam grzyby to rzeczywiście drogocenne gąski sosnowe.

Jak podaje portal Twojapogoda.pl w sierpniu 2024 roku zdjęciem prawdopodobnie gąski sosnowej podzielił się jeden z grzybiarzy również z terenu Małopolski. Aby potwierdzić swoje znalezisko mężczyzna chce przekazać część okazu na badania do sanepidu.

Wniosek? Aby mieć szanse na odnalezienie gąski sosnowej należy udać się w małopolskie lasy i tam próbować szczęścia.

Jak wygląda gąska sosnowa?

Owocnik gąski sosnowej nieco przypomina młode borowiki lub niektóre opienki. Nawet doświadczony grzybiarz może mieć problem z rozpoznaniem tego okazu. Grzyb ma gruby stożkowaty kapelusz w brązowawym kolorze zawinięty ku trzonowi. Brązowo-biały, w miarę sprężysty trzon, grubiejący ku dołowi z pierścieniem.

Maryla Rodowicz ujawniła, jak pracuje się z Roxie Węgiel

Poznajesz te grzyby? Wyglądają, jak jadalne, a są trujące!

Pytanie 1 z 12
Grzyby na zdjęciu to:
Mleczaj rydz