Spis treści
- Chatka Puchatka szuka opiekuna
- BdPN ostrzega przed warunkami w Chatce Puchatka
- Obowiązki opiekuna Chatki Puchatka
- 4 firmy walczą o prowadzenie Chatki Puchatka
Chatka Puchatka szuka opiekuna
Każdy miłośnik górskich wypraw w Bieszczady wie, gdzie znajduje się Chatka Puchatka. Niegdyś kultowe schronisko - obecnie schron turystyczny - szuka opiekuna. Lista osób, które byłyby chętne podjąć się tego wyzwania z pewnością na pierwszy rzut oka nie będzie krótka. Jednak znacznie się zmniejszy, gdy potencjalni kandydaci na to stanowisko zapoznają się nie tylko z wymaganiami, ale i warunkami, z jakimi przyjdzie się im zmierzyć podczas prowadzenia schronu...
BdPN ostrzega przed warunkami w Chatce Puchatka
Bieszczadzki Park Narodowy poszukując chętnych do poprowadzenia Chatki Puchatka od razu ostrzega. Warunki panujące w jednym z piękniej położonych schronisk górskich w Polsce bywają ekstremalne. Jakie wymagania musi spełnić przyszły opiekun schronu? Jednym z dość długiej listy jest konieczność posiadania doświadczenia w prowadzeniu schronisk górskich. Nie mniej ważne jest też przygotowanie do stawienia czoła warunkom panującym w Bieszczadach, a te potrafią być ekstremalne nie tylko zimą.
Dotarcie do schronu utrudnia nie tylko śnieg, ale i słynne bieszczadzkie błoto. To na drodze spotkać można praktycznie o każdej porze roku. Jeśli jest ono problemem dla turystów, będzie jeszcze większym dla regularnych dostaw. Zimowe zawieje, śnieg i oblodzenia także nie ułatwiają pracy w Chatce Puchatka. BdPN ostrzega tez przed możliwymi przerwami w dostawie prądu i wody. Opiekun schronu liczyć się musi też z ryzykiem - pomoc służby państwowych jest tu ograniczona. Nie mają one możliwości dotrzeć natychmiast na miejsce w razie potrzeby.
Obowiązki opiekuna Chatki Puchatka
BdPN stawia też przed przyszłym opiekunem Chatki Puchatka konkretne wymagania. Będzie on odpowiedzialny za działanie schronu całodobowo przez cały rok - bez względu na warunki i święta. Jedynym wyjątkiem będzie dzień gospodarczy, który wybrać ma gospodarz. Ma on też zapewnić turystom dostęp do punktu sprzedaży. Ten ma być czynny od wschodu słońca do maksymalnie godziny po zachodzie. W jego ofercie muszą się znaleźć napoje zimne i gorące, dania instant, ale też wydawnictwa BdPN czy zatwierdzone przez Park pamiątki.
Gospodarz będzie zobowiązany do tego, by udostępniać turystom bezpłatnie jadalnię, gdzie będą mogli spożywać przyniesione posiłki i napoje. Przypomnijmy, że schron ma być dostępny jedynie w dzień. Całodobowo turyści mają mieć możliwość schronienia w sień Chatki. Działać ma tu też informacja turystyczna.
Gospodarz zajmujący się Chatką Puchatka będzie miał udostępnioną do swojego użytku część sypialną (9 m kw.) z własnym węzłem sanitarnym - bez gwarancji bieżącej wody...
4 firmy walczą o prowadzenie Chatki Puchatka
BdPN przeznaczył około 650 tys. na prowadzenie schronu. Do przetargu na opiekę nad Chatką Puchatka zgłosiły się 4 lokalne firmy. Dwie działają w Wetlinie, jedna w Olszanicy i jedna w Łobozewie Dolnym. Ich ofert nie przekroczyły zaproponowanej przez Park kwoty nie przekroczyła.
Nowy gospodarz Chatki będzie sie nią opiekował do końca 2025 roku.