Skansen w Sanoku
Skansen w Sanoku to jedno z największych miejsc tego typu w Polsce. Znajdujące się u podnóża Białej Góry muzeum było pierwszym, które powstało po II wojnie światowej. W jego skład wchodzi w sumie 7 sekcji tematycznych. Pięć z nich skupia się na kulturze kilku grup etnicznych, które niegdyś zamieszkiwały obszar Karpat Wschodnich i Zachodnich. Mowa tu o Łemkach, Bojkach, Pogórzanach Wschodnich i Zachodnich oraz Dolinianach. Dwie pozostałe sekcje Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku przedstawiają Rynek Galicyjski i Sektor Naftowy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że to jedyny tego typu obiekt w kraju - jak podkreśla national-geographic.pl.
Wśród najciekawszych budowli znajdujących się w sanockim skansenie znajdują się cerkwie i kościoły, w tym pochodząca z 1801 roku cerkiew ze wsi Ropek, greckokatolicka cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy z 1731 roku i kościół pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, który został wzniesiony w 1667 roku. Co więcej, w skansenie znajduje się także doskonale zachowany Rynek Galicyjski.
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to także chaty i znajdujące się w nich codzienne wyposażenie. Można w nich znaleźć wiele przedmiotów codziennego użytku, ale też dobrze zachowane eksponaty sztuki ludowej. To, co wyróżnia sanocki skansen na tle innych obiektów tego typu w Polsce to jego część poświęcona wydobyciu ropy. Stanowi ona przypomnienie dawnej historii Podkarpacia, gdy rejon ten stanowił ważny ośrodek górnictwa naftowego.
Remonty w szkołach i przedszkolach w Rzeszowie. W wakacje prace w 29 placówkach
Zobacz naszą galerię!