Wielkanoc

To największa święconka w Polsce! Niesamowita tradycja w podkarpackim mieście trwa od 16 lat!

2025-04-18 15:35

To największa święconka wielkanocna w Polsce. W sercu Rudnika nad Sanem na Podkarpaciu po raz 16. stanęła ogromna wiklinowa wielkanocna ozdoba. – Ten niezwykły symbol Wielkanocy, wykonany przez lokalnych mistrzów plecionkarstwa, na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych naszego miasta, przyciągając mieszkańców i turystów z całej Polski – słyszymy w Urzędzie Miasta i Gminy.

Największa święconka w Polsce jest na Podkarpaciu

W Rudniku nad Sanem na Podkarpaciu stanęła największa święconka w Polsce. Ta niesamowita tradycja trwa od kilkunastu lat i robi ogromne wrażenie, nie tylko na mieszkańcach ale i na turystach z całej Polski, którzy przyjeżdżają do Rudnika nad Sanem, aby zobaczyć ją na własne oczy.

Od wczoraj w naszym mieście można podziwiać wielką Wiklinową Święconkę. Ten niezwykły kosz, będący artystyczną interpretacją świątecznego koszyczka, to dzieło rąk naszych lokalnych mistrzów plecionkarstwa. Ma aż 4 metry długości i 3 metry wysokości, a jego konstrukcja co roku zachwyca zarówno kunsztem wykonania, jak i rozmachem – mówi Tadeusz Handziak, burmistrz Rudnika nad Sanem.

Dodaje, że „tegoroczna święconka ma szczególne znaczenie”.

 Kosz oraz trzy ogromne pisanki wykonał nieżyjący już Kazimierz Zygmunt, postać niezwykle zasłużona dla naszej tradycji. Baranka, kwiaty oraz napis stworzył pan Eugeniusz Waliłko, a całość zaprojektowała sekretarz gminy pani Lucyna Zygmunt. Dziękujemy im za to, że z taką pasją i sercem pielęgnują nasze wielopokoleniowe dziedzictwo – podkreślił burmistrz.

Wiklinowa święconka to nie tylko rękodzieło, to symbol wspólnoty, tradycji i dumy, którą Rudnik nad Sanem dzieli się z całą Polską. - Zapraszam wszystkich mieszkańców i gości do odwiedzenia naszego rynku, by z bliska podziwiać to niezwykłe dzieło i poczuć prawdziwego ducha świąt. Efektowna ozdoba robi wrażenie nie tylko w dzień, ale również w nocy, ponieważ jest oświetlona kompozycją lamp – zaznaczył Tadeusz Handziak.

Rzeszów Radio ESKA Google News

Rudnik nad Sanem – Polska Stolica Wikliny

Rudnik nad Sanem, nie bez powodu nazywany jest "Polską Stolicą Wikliny". Początki wikliniarstwa w tym miejscu sięgają końca XIX wieku. Wówczas na okolicznych, żyznych i wilgotnych terenach zaczęto uprawiać wiklinę. Warunki okazały się idealne, a lokalna ludność chętnie podejmowała się wyplatania koszy i innych wyrobów.

Dynamiczny rozwój rzemiosła przyczynił się do tego, że już w okresie międzywojennym Rudnik był jednym z najważniejszych ośrodków wikliniarskich w Polsce i eksportował swoje wyroby za granicę. Do dziś działa tu wiele warsztatów, a także Centrum Wikliniarstwa, w którym można zobaczyć wystawy, wziąć udział w warsztatach i poznać historię tego rzemiosła.

Muzeum Pisanki w Błażowej