Wielkanoc

To największa święconka w Polsce! Niesamowita tradycja w podkarpackim mieście trwa od 16 lat!

2025-04-15 12:26

To największa święconka wielkanocna w Polsce. W sercu Rudnika nad Sanem na Podkarpaciu po raz 16. stanęła ogromna wiklinowa wielkanocna ozdoba. – Ten niezwykły symbol Wielkanocy, wykonany przez lokalnych mistrzów plecionkarstwa, na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych naszego miasta, przyciągając mieszkańców i turystów z całej Polski – słyszymy w Urzędzie Miasta i Gminy.

Największa święconka w Polsce jest na Podkarpaciu

W Rudniku nad Sanem na Podkarpaciu stanęła największa święconka w Polsce. Ta niesamowita tradycja trwa od kilkunastu lat i robi ogromne wrażenie, nie tylko na mieszkańcach ale i na turystach z całej Polski, którzy przyjeżdżają do Rudnika nad Sanem, aby zobaczyć ją na własne oczy.

Wiklinowa święconka, będąca artystyczną interpretacją tradycyjnego koszyczka wielkanocnego, co roku zachwyca nie tylko kunsztem wykonania, ale również rozmachem. Kilkumetrowa konstrukcja, pleciona ręcznie z wikliny, symbolizuje siłę tradycji i wspólnoty, z której słynie Rudnik nad Sanem. To także ukłon w stronę wielopokoleniowego dziedzictwa rzemieślniczego, które mieszkańcy miasta pielęgnują z dumą – słyszymy w Urzędzie Miasta i Gminy Rudnik nad Sanem 

Święconka jest długa na cztery metry i wysoka na trzy. Kosz i trzy pisanki wyplatał nieżyjący już Kazimierz Zygmunt. Baranka, kwiaty i napis wykonał Eugeniusz Waliłko. Dekorację zaprojektowała sekretarz gminy Lucyna Zygmunt.

ZOBACZ: Największa święconka w Polsce stanęła w Rudniku nad Sanem na Podkarpaciu

Rzeszów Radio ESKA Google News

Rudnik nad Sanem – Polska Stolica Wikliny

Rudnik nad Sanem, nie bez powodu nazywany jest "Polską Stolicą Wikliny". Początki wikliniarstwa w tym miejscu sięgają końca XIX wieku. Wówczas na okolicznych, żyznych i wilgotnych terenach zaczęto uprawiać wiklinę. Warunki okazały się idealne, a lokalna ludność chętnie podejmowała się wyplatania koszy i innych wyrobów.

Dynamiczny rozwój rzemiosła przyczynił się do tego, że już w okresie międzywojennym Rudnik był jednym z najważniejszych ośrodków wikliniarskich w Polsce i eksportował swoje wyroby za granicę. Do dziś działa tu wiele warsztatów, a także Centrum Wikliniarstwa, w którym można zobaczyć wystawy, wziąć udział w warsztatach i poznać historię tego rzemiosła.

Muzeum Pisanki w Błażowej