Historia "Pieśni o Narodzeniu Pańskim"
Królowa polskich kolęd, jedna z najpopularniejszych pieśni w czasie Bożego Narodzenia, „Pieśń o Narodzeniu Pański”, szerzej znana jako „Bóg się rodzi”, powstała w Dubiecku, kilkanaście kilometrów od Przemyśla. Jej autorem jest Franciszek Karpiński, znany poeta polski, który jednak nie miał żadnych powiązań rodzinnych z Dubieckiem. Mieszkał w Dobrowodach, czyli dzisiejszej Ukrainie. Do Dubiecka przybywał aby odwiedzać posiadłości Krasickich. Tekst do kolędy „Bóg się rodzi” napisał około 1784 roku. Ciekawostką jest stworzenie rymów do pieśni, które miały powstać na prośbę włościanki Zamku w Łańcucie, Izabeli Lubomirskiej.
Po rozbiorach, w 1792 roku kolęda pierwszy raz ukazała się w druku. Wówczas odśpiewano ją premierowo, co miało miejsce w kościele farnym w Białymstoku. Kolęda stała się bardzo popularna między innymi ze względu na czas powstawania. W jednej zwrotce znajdujemy odwołanie do patriotyzmu i wiary katolickiej. Pieśń ta, podobnie jak wiele innych powstających w okresie zaborów, miała zmotywować Polaków. Została napisana ku pokrzepieniu serc. Od powstania kolędy minęło tak dużo czasu, a wciąż jest ona chętnie słuchana i śpiewana. Towarzyszy nam rokrocznie w okresie świąt Bożego Narodzenia.
Kolęda "Bóg się rodzi" podnosiła na duchu w trudnym czasie
Okres Bożego Narodzenia kojarzy się z czasem spędzonym z rodziną, przepełnionym ciepłem i spokojem. O takich chwilach Polacy w czasie zaborów mogli tylko pomarzyć. Nieliczną chwilą wytchnienia były święta Bożego Narodzenia. Spotkania w domach oraz kościołach i śpiewane w tym czasie kolędy, dawały namiastkę normalności i odczucia domowego ciepła. Kolęda „Bóg się rodzi” potrafiła łączyć więc zarówno pod względem religijnym, ale także narodowym. Niewątpliwie miała wyjątkowy charakter i stanowiła element podniesienia na duchu w tamtym, trudnym dla wszystkich czasie. Wyjątkowości utworowi nadaje linia melodyczna, która może kojarzyć się z polonezem.
Na patriotyczny wymiar kolędy wskazuje także dodawanie coraz to nowych zwrotek, przede wszystkim w czasie zaborów. Pieśń śpiewano wówczas z nową treścią, nawiązującą do patriotyzmu i religii. Nawiązywała ona oczywiście do aktualnych wydarzeń, ale w żadnym wypadku nie zatracała swoich początkowych założeń.
ZOBACZ: TE PASTORAŁKI I KOLĘDY POCHODZĄ Z PODKARPACIA. WŚRÓD NICH SĄ ZNANE PIEŚNI