To jeden z najpiękniejszych budynków na Podkarpaciu. To prawdziwa perła regionu!

2025-07-10 11:55

Ten pałac ma wszystko, co atrakcja turystyczna mieć powinna. To prawdziwa perełka Podkarpacia, ale nie jest tak rozreklamowana jak Zamek w Łańcut. Mimo to ma swoją niebanalną historię, elegancję, urokliwy park i wyjątkową atmosferę. Mowa o Pałacu Lubomirskich w Przeworsku, czyli ukrytej perle szlacheckiej architektury.

Pałac Lubomirskich w Przeworsku – ukryta perła Podkarpacia 

Pałac Lubomirskich w Przeworsku powstał na początku XIX w. z wykorzystaniem reliktów XVII-wiecznej rezydencji. Jak informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, projektantem był Jan Griesmeyer, a po jego śmierci wybitny architekt Chrystian Piotr Aigner.

Dekoracją wnętrz zajął się współpracownik Aignera, sztukator i rzeźbiarz, Fryderyk Bauman wraz z synem Antonim. W połowie XIX w. pałac przebudował krakowski architekt Feliks Księżarski nadając bryle budynku wygląd zbliżony do dzisiejszego, a także przekształcając część wnętrz – podaje WUOZ w Przemyślu.

Od XVII wieku należał do rodu Lubomirskich, który nadał mu rezydencyjny charakter. Architektura Pałacu Lubomirskich w Przeworsku może zaskakiwać. Główna bryła pałacu ma klasycystyczny charakter z symetrycznym, harmonijnym, ale charakterystycznym portykiem kolumnowym. Wnętrza, choć dziś nie w pełni dostępne, były bogato zdobione. Co można zobaczyć w galerii poniżej:

Rzeszów Radio ESKA Google News

Park i otoczenie pałacu zachwyca

Pałac otacza rozległy park krajobrazowy (XIX w.) w stylu angielskim, z malowniczymi alejkami, starodrzewem, fontannami i stawem. Idealne miejsce na spacer z historią w tle.

Znajduje się tu również Muzeum w Przeworsku – Zespół Pałacowo-Parkowy, które prezentuje m.in. zbiory etnograficzne i związane z dziejami regionu oraz rodu Lubomirskich.

Jeden z najpiękniejszych budynków Podkarpacia

Dlaczego warto go nazwać jednym z najpiękniejszych budynków Podkarpacia? Jest szlachetnie skromny, ale elegancki. Ma doskonale zachowany kontekst historyczny i nie jest oderwanym obiektem, lecz częścią większego, żywego zespołu.

Zamiast tłumów turystów, gwarantuje cisza, przestrzeń i autentyzm. Pałac Lubomirskich w Przeworsku można odwiedzić. Co jest w cenie biletu? Zwiedzanie wnętrz pałacowych i ekspozycji historii miasta Przeworska oraz etnografii regionu, oraz możliwość spaceru po malowniczym parku w stylu angielskim.

Po Nawałnicy w Głuchowie rodzina straciła dach nad głową