To imię to wynik błędu. „Mający sławę” traci popularność w Polsce

2025-07-24 9:53

Popularne niegdyś imię, choć brzmi dumnie i rycersko, narodziło się z pomyłki! Pierwotnie miało nieco inną formę niż ta znana nam dzisiaj i oznaczało "mającego sławę". Dziś zarówno samo imię brzmi inaczej, jak i jego znaczenie zostało przekręcone. Statystyki jasno pokazują, że to imię odchodzi w niepamięć i coraz rzadziej można spotkać osobę o takim imieniu.

To imię to wynik błędu.

i

Autor: prostooleh/ Freepic.com

Mieczysław – imię powstało przez pomyłkę

Imię Mieczysław powstało przez drobną pomyłkę. Pierwotna wersja tego imienia miała formę „Miećsław”. Jan Długosz próbował wyprowadzić imię księcia Mieszka I właśnie do tej formy, co oznaczać miał „mający posiadać sławę”.

Następnie w XVI wieku formę zbliżoną do dzisiejszej podał Marcin Kromer. Zastąpił on literę „c” dwoma literami „cz” stąd w kronikach powstał zapis o „Mieczysławie”. Oznaczać ma osobę, która „mieczem zdobywa sławę”. To imię ostatecznie zostało zapisane w takiej i niewielki błąd sprawił, że imię przyjęło się i zyskało na popularności.

Mieczysław – popularność w XXI wieku

Od 2001 roku imię Mieczysław nie cieszy się popularnością. Wręcz przeciwnie, statystyki mówią o powolnym zanikaniu tego imienia w Polsce. W 2004 i 2025 toku, przez dwa lata, ani jeden nowo narodzony chłopiec nie dostał tak na imię.

Najwięcej nowo urodzonych chłopców otrzymało to imię w 2001 roku – 10 razy, w 2010 roku – 14 razy, a swoisty „boom” na Mieczysława miał miejsce w 2019 roku, gdy to imię nadano 39 razy. W porównaniu z najpopularniejszymi imiona są to niewielkie liczby.

Imię Mieczysław rankingu powszechności zajmuje w Polsce 79. pozycję i dane z początku 2025 roku mówią o tym, że to imię w Polsce nosi 72 381 mężczyzn, gdy sześć lat wcześniej (w 2019 roku) to imię nosiło jeszcze 93 660 osób.

ZOBACZ: Osoby noszące te imiona mają trudne charaktery

Imię Mieczysław – co oznacza?

Imię Mieczysław to typowo słowiańskie imię, które wywodzi się z prasłowiańskich słów "miecz" oraz "sław". To dosłownie oznacza "sławiącego mieczem" lub "tego, który rozsławia się przez miecz". Imię Mieczysław ma silne konotacje wojownicze i heroiczne. Nawiązuje do dawnych tradycji rycerskich oraz wojennych słowiańskich przodków.

W kulturze polskiej Mieczysław jest postrzegany jako imię tradycyjne, szlachetne, kojarzące się z silnym charakterem i przywiązaniem do ojczyzny, co dodatkowo podkreśla jego historyczne znaczenie.

Mieczysław – imieniny i patron 

Osoby o imieniu Mieczysław obchodzą imieniny w dwóch terminach. Są to daty:

  • 1 stycznia
  • 12 czerwca

Żeńską wersją tego imienia jest Mieczysława. Patronem Mieczysławów jest bł. Mieczysław Bohatkiewicz, jeden ze 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.

Eska Summer City w PKL Solina