Mieczysław - to imię powstało w wyniku błędu w PRL-u. Jak do tego doszło?
O ile w czasach PRL-u imię Mieczysław było wyjątkowo popularne, o tyle w XXI wieku odchodzi ono do lamusa. W 2022 roku rodzice postanowili nadać to starosłowiańskie imię synom tylko 28 razy. W 2023 roku sytuacja nie wygląda lepiej. W pierwszym jego półroczu urodziło się zaledwie 13 Mieczysławów!
Błędny zapis imienia Mieczysława
Ciekawostką dotyczącą imienia Mieczysław jest informacja o jego pierwszej formie. Jak się okazuje, pierwotnie było zapisywane inaczej. Aktualna jego forma jest wynikiem błędnego odczytania przez kronikarzy starych zapisów. Później w konsekwencji była ona powielana i z czasem przyjęła się na stałe.
Warto dodać, że najstarszy zapis dotyczący imienia pochodzi jeszcze z 1257 roku!
"Jan Długosz próbował wyprowadzić imię księcia Mieszka I od formy 'Miećsław' (Myeczslav), co miało oznaczać: 'mający posiadać sławę'. Formę 'Mieczysław' (Miecislao) zaproponował w XVI wieku Marcin Kromer i podał wyjaśnienie: 'ten, co sobie mieczem sławę zdobędzie'. Forma Kromera zyskała popularność (w XIX wieku Mieszka I nazywano w literaturze Mieczysławem) i stała się chętnie nadawanym w XX wieku imieniem" - informuje Wikipedia.
Pochodzenie imienia Mieczysław
Starosłowiańskie imię Mieczysław pochodzi od słów "miecz" i "sława". Określa ono prawdziwego wojownika. Osoby, które je noszą, odznaczają się odwagą, szczerością, szacunkiem i poszanowaniem prawdy. Są odważne, nie boją się nowych wyzwań. A to nie koniec! Osoby o imieniu Mieczysław są niezwykle lojalne wobec osób w swoim otoczeniu, szczególnie rodziny.