Dziewczynka z dmuchawcem

i

Autor: Getti Images Sprawdź, czy w twoim ogrodzie są kleszcze. Pomoże ci ręcznik

ciekawostki

To imię było hitem w latach 90. Obecnie nosi je mniej niż 1000 dziewczynek

2024-02-10 11:45

Imię, którego męski odpowiednik noszone było przez frankijskich władców, w latach 90. było hitem w Polsce. Dziś rodzice sięgają po nie coraz rzadziej. Z roku na rok traci na popularności. Co oznacza i jaką miało historię?

Karolina - imię, które w Polsce znika

W latach 90. to dziewczęce imię biło rekordy popularności. Osoby urodzone w tamtym czasie, z pewnością miały w gronie swoich znajomych osobę noszące je. Jego korzenie sięgają starogermańskiego słowa "charal", oznaczającego "małżonka". Posiada ono swój męski odpowiednik - nosili je często królowie z plemienia Franków.

Karolina - bo to właśnie o tym imieniu mowa - straciła na przestrzeni ostatnich 30 lat na popularności. Świeżo upieczeni rodzice sięgają po nie coraz rzadziej. Widać to też na przestrzeni ostatnich kilku lat. Jeszcze w 2017 roku nadali je swoim córkom 1 883. W 2018 roku w Polsce nadano je 1 622 razy. Kolejne lata przyniosły tylko jeszcze szybszy A w ostatnich latach? W 2023 roku rodzice zdecydowali się nadać je zaledwie 887!

Spadek zainteresowania nim dziwi. Imię Karolina jest bardzo dobrze zakorzenione w Polskiej kulturze i języku. Równocześnie nie jest ani zbyt nowoczesne, ani zbyt tradycyjne, starodawne. Myślicie, że powróci jeszcze do łask?

Masz tak na imię? Czeka cię udany rok

Zlot Morsów w Mielnie