Turystyka

To będzie nowa perła Podkarpacia? Chcą odsłonić ruiny zamku Sobień

2025-04-02 14:10

Rezerwat „Góra Sobień” i zlokalizowane na jej terenie ruiny zamku mogą stać się nową turystyczną perłą województwa podkarpackiego. Nadleśnictwo Lesko chce doprowadzić to tego, aby to miejsce odzyskało swój potencjał i stworzyć możliwości do otwarcia ruin dla turystów.

To będzie nowa perła Podkarpacia?

Jeszcze w lutym odbyło się spotkanie przedstawicieli Nadleśnictwa Lesko, służb konserwatorskich, archeologicznych i samorządu lokalnego w rezerwacie „Góra Sobień”. Nadleśniczy Jan Mazur opowiedział o pomyśle odsłonięcia ruin zamku z drzew, które zagrażają trwałości murów, oczyszczenie z roślinności i przeprowadzenie badań archeologicznych, aby móc wyeksponować ruiny sobieńskiego zamku dla turystów. Jan Mazur podkreślił, że koniecznością jest też urządzenie ścieżki poznawcze, aby obejmowała zagadnienia nie tylko przyrodnicze, ale i historyczne i kulturowe.

Istnienie rezerwatu nie wyklucza możliwości przeprowadzenia badań archeologicznych, bo ruiny zamku to ważny element dziedzictw - zaznaczyła na spotkaniu dr Agnieszka Marcela, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Regionalny Konserwator Przyrody w Rzeszowie.

ZOBACZ: To będzie nowa perła Podkarpacia? Chcą odsłonić ruiny zamku Sobień 

Zamek niszczeje. Trzeba działać

Zrekonstruowanie dawnego wyglądu zamku będzie bardzo trudne, bo nie zachowały się dawne plany czy ryciny, które umożliwiłyby działanie. Pomóc mogą za to prace archeologiczne.

Mamy spore oczekiwania co do wyników badań, najważniejsze byłoby poznanie samej struktury zamku, bowiem duża część murów jest ukryta pod roślinnością i gruzami. […] Żeby ten zamek mógł zaistnieć lepiej w świadomości społecznej, konieczne byłoby poodsłanianie elementów murowanych, które pokazałyby nam podział pomieszczeń – cytuje RDLP Krosno wypowiedź dr. Piotra Kotowicza, archeologa z Muzeum Historycznego w Sanoku.

RDLP Krosno podaje, że służby konserwatorskie również są zainteresowane współpracą na rzecz stworzenia nowej perły turystycznej Podkarpacia.

Byłoby to spełnienie naszych marzeń, bo już od wielu lat próbujemy nawiązać współpracę z różnymi instytucjami, żeby w końcu jakieś prace ruszyły, bo widzimy jak z roku na rok substancja zabytkowa zamku niszczeje – deklarował Łukasz Dzik, konserwator zabytków, kierownik krośnieńskiej delegatury WUOZ.

Źródło: RDLP Krosno

Łąka krokusowa w Rzeszowie