Ciekawostki

Ten wulkan to gigant schowany pod lodem. Erupcja spowodowałaby powodzie

2024-07-23 13:20

Katla to gigantyczny wulkan, który chowa się pod czwartym, co do wielkości lodowcem na Islandii. W jego wnętrzach zbierają się ogromne pokłady magmy, a erupcja wywołałaby ogólnoświatowy kryzys. Skutki doprowadziłyby między innymi do lodowcowych powodzi. Co gorsze, ten wulkan wybucha regularnie, a ostatnie niebezpieczne zdarzenie miało miejsce zaledwie w 2023 roku.

Katla - gigant schowany pod lodem

Katla to potężny i wyjątkowy wulkan. Chowa się pod lodowcem Mýrdalsjökull, gdzie skrywa ogromne pokłady magmy. Cykl wybuchów wulkanu Katla jest nieregularny i choć wybucha dość często, to nie da się przewidzieć, kiedy dokładnie dojdzie do erupcji. To przeraża naukowców, którzy skupili się wokół Katli i obserwują każdy jego ruch. W maju 2023 roku w kalderze wulkanu zarejestrowano więcej niż 40 trzęsień ziemi w zaledwie 24 godziny. To niepokojące zjawisko wystraszyło ekspertów, ponieważ kilka z nim przekroczyło nawet magnitudę 4, co stanowiło największą aktywność od 2016 roku. Na szczęście Katla uspokoił się. Nie oznacza to jednak, że lada moment nie da o sobie znać kolejny raz. To nieprzewidywalny wulkan.

ZOBACZ: Tak wygląda Katla, olbrzym ukryty pod lodem Islandii

Eksplozja wulkanu Katla. Jakie skutki dla Europy?

Nie da się ukryć, że eksplozja wulkanu Katla doprowadziłaby do tragicznej sytuacji w Europie. Jak podaje serwis „Twoja Pogoda”, pierwszym i najbardziej bezpośrednim zagrożeniem byłyby olbrzymie powodzie.

Erupcja pod lodowcem spowodowałaby gwałtowne topnienie lodu, prowadząc do uwolnienia ogromnych ilości wody, błota i popiołu wulkanicznego – czytamy.

Innym zagrożeniem, które bezpośrednio wpłynęłoby na Polskę to ogromne ilości popiołu wulkanicznego. Ich opad na terytorium Europy doprowadziłby do katastrofy. Podobnie, jak potężne ilości dwutlenku siarki wpuszczone do atmosfery.

Erupcja tego giganta mogłaby uwolnić do atmosfery ogromne ilości dwutlenku siarki, który przekształciłby się w aerozole siarczanowe. Te z kolei odbijałyby światło słoneczne, prowadząc do tymczasowego ochłodzenia klimatu. Efekt ten mógłby być odczuwalny w całej Europie, wpływając na rolnictwo i gospodarkę – opisują eksperci z „Twoja Pogoda”.

Źródło: Twojapogoda.pl

Najwyższy w Europie żuraw montuje iglicę na drapaczu chmur z Rzeszowa