Ten błąd kierowcy bardzo często popełniają na pasach. Mandat za takie zachowanie gwarantowany!

i

Autor: Fot. Pixabay.com

Porady

Ten błąd kierowcy bardzo często popełniają na pasach. Mandat za takie zachowanie gwarantowany!

2024-04-01 9:38

Pierwszeństwo pieszych na przejściu jest kwestią niepodważalną i znaną wszystkim kierowcom. Część zmotoryzowanych zastanawia się jednak, co w przypadku, kiedy pieszy przeszedł już przed naszym samochodem, ale nie opuścił jeszcze pasów. Czy w takiej sytuacji musimy poczekać?

Spis treści

  1. Pieszy wchodzi na pasy. Kiedy możemy ruszyć autem?
  2. Jaki obowiązek względem pieszego ma kierowca?

Pieszy wchodzi na pasy. Kiedy możemy ruszyć autem?

Wszyscy kierowcy powinni znać te zasady. O tym, że pieszy znajdujący się na pasach ma pierwszeństwo przed samochodami, wie każdy. Musimy się także stosować do dodatkowej zasady mówiącej, że pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju. Oznacza to, że kierowcy zbliżając się do przejścia dla pieszych, muszą zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość, tak aby ustąpić pierwszeństwa pieszym i nie narazić ich na niebezpieczeństwo.

A co w przypadku, kiedy ustąpiliśmy pierwszeństwa pieszemu, minął on nasz pas ruchu, ale nadal znajduje się na pasach? Czy możemy w takiej sytuacji ruszyć? Przepisy ruchu drogowego nie regulują tego dokładnie, ale przydatna w tej kwestii może być jedna zasada.

Ustąpienie pierwszeństwa to powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku – brzmi zapis.

Jaki obowiązek względem pieszego ma kierowca?

Jak dokładnie należy interpretować tę zasadę? Kierowcy muszą ustąpić pierwszeństwa pieszym, a za nieprawidłowe wykonanie tego obowiązku można rozumieć nie tylko nie przepuszczenie ludzi na pasach, ale także każde zachowanie, które mogłoby przestraszyć i zdezorientować pieszego. Jeżeli zatem pieszy będzie jeszcze znajdował się na pasach, a my postanowimy ruszyć, możemy narazić się na mandat. Kiedy może dojść do takiej sytuacji? Na przykład wtedy, gdy naszym zachowaniem wystraszymy pieszego i zmusimy go przyspieszenia kroku. Lepiej zatem zachować ostrożność, gdyż kara może wynieść nawet 1500 złotych i 10 punktów karnych.

Precyzując, żaden przepis nie mówi o tym, że musimy czekać, aż pieszy opuści przejście, ale wszystkie manewry, które w takiej sytuacji robimy, musimy wykonać wyjątkowo ostrożnie. Warto zatem bacznie obserwować sytuację na drodze, tak aby wszystko przebiegło w jak najbardziej bezpieczny sposób.

ZOBACZ: Te auta złodzieje kradną najczęściej

Listen on Spreaker.