Pasieka w centrum Rzeszowa: Przeszkodą były przepisy
Dokładnie od 23 czerwca pszczoły mogą legalnie mieszkać w centrum Rzeszowa. Rada Miasta Rzeszowa wyraziła zgodę na prowadzenie hodowli pszczoły miodnej na obszarach, gdzie do tej pory nie było to możliwe. Dzięki temu już wkrótce na dachu Galerii Rzeszów powstanie zielona wyspa - miejska pasieka.
Kiedy otwarcie pasieki w Rzeszowie?
Pierwsze rzeszowskie ule będą zasiedlone już w najbliższych dniach na dachu Galerii Rzeszów. Projekt nosi nazwę "PASIEKA W SERCU MIASTA". Stworzyli go barcia - Rafał i Maciej Szela, autorzy programu edukacyjno-pomocowego #TAKdlaPszczół przy udziale miasta i galerii.
- Zakładanie pasiek w miastach to na całym świecie coraz popularniejszy sposób na wspieranie zrównoważonego rozwoju. Tak będzie również w Rzeszowie, gdzie na dachu Galerii Rzeszów zamieszka niemal pół miliona pszczół. Rzeszowskie pszczoły sprawią, że miejska dżungla stanie się bardziej zielona – mówi Stanisław Sienko, zastępca prezydenta Rzeszowa.
Uroczyste otwarcie pasieki zaplanowano w połowie lipca.
Pasieka w Rzeszowie ma edukować
- Działamy po to, by bezinteresownie pomagać i wspierać, gdy pszczelarz najbardziej tego potrzebuje. Być zawsze tam gdzie potrzeba. Uwrażliwiać na obecność pszczół w naszym otoczeniu. Wreszcie łączyć i współpracować dla dobra pszczół. To podstawa działalności programu #TAKdlaPszczół - a zarazem wartości, w które głęboko wierzymy. To dla nas ogromna radość, że stały się one także podstawą naszej partnerskiej współpracy. Serdecznie dziękujemy za zaufanie i przychylność – mówi Maciej Szela, koordynator #TAKdlaPszczół.
Rzeszowska pasieka ma pełnić funkcje edukacyjne, Jednocześnie będzie studiem nagraniowym z widokiem na miasto.
Projekt #TAKdlaPszczół
Projekt #TAKdlaPszczół powstał w 2018 roku. Wówczas prywatna pasieka Rafała Szeli stała się celem nieznanego sprawcy, który celowo wytruł 2,5 miliona pszczół z 66 rodzin. Ta sprawa poruszyła niemal całą Polskę. To stało się bodźcem do działań. Projekt już może chwalić się sukcesami. Dzięki niemu powstał pierwszy na świecie Bank Pszczeli, który już w przyszłym roku rozpocznie świadczenie nieodpłatnej pomocy po wytruciu lub zniszczeniu pasiek.