Spis treści
- Czego nie wolno nam trzymać w garażu podziemnym?
- Co nam grozi za przechowywanie niedozwolonych rzeczy w garażu?
Czego nie wolno nam trzymać w garażu podziemnym?
Każdy, kto posiada miejsce w garażu podziemnym, z pewnością zgodzi się z tym, że służy ono bardzo często nie tylko do parkowania samochodu, ale także do przechowywania różnych innych rzeczy. Zapewne wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że nie wszystkie przedmioty nadają się do trzymania w takim miejscu. Część garaży posiada własny regulamin, który wprost zabrania gromadzenia niektórych przedmiotów na miejscu postojowym.
Czego nie można przechowywać w garażu podziemnym? Najczęściej zakaz dotyczy takich przedmiotów jak: środki chemiczne, hulajnogi elektryczne i opony. Nie wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe czy inne placówki posiadają jednak regulaminy, które jasno zakazują trzymania określonych przedmiotów. Nie oznacza to jednak, że w takich przypadkach możemy zostawić w garażu podziemnym wszystko, co chcemy. Ta sprawa jest uregulowana w przepisach przeciwpożarowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Mówią one, że nie można zostawiać przedmiotów wyposażenia wnętrz wykonanych z materiałów palnych, w odległości do pół metra od urządzeń nagrzewających się powyżej stu stopni Celsjusza. Za takie można uważać m.in. wydech samochodowy.
Polecany artykuł:
Co nam grozi za przechowywanie niedozwolonych rzeczy w garażu?
W garażach podziemnych zakazane jest także trzymanie materiałów palnych. Mowa tutaj m.in. o farbach, kartonach czy olejach. Warto pamiętać także, że wszystkie rzeczy, które decydujemy się zostawić na miejscu parkingowym, nie mogą wystawać poza wyznaczone linie. W przeciwnym razie mogłyby powodować problemy w przypadku ewentualnej akcji ratunkowej czy pożaru.
Co grozi nam za przechowywanie w garażu niedozwolonych przedmiotów? Za łamanie przepisów przeciwpożarowych możemy otrzymać wysoki mandat. Grzywnę może nałożyć na nas straż pożarna. Kwota jest naprawdę wysoka, bo wynosi od 500 do 1000 złotych, w przypadku, jeśli złamaliśmy co najmniej dwa przepisy zapisane w ustawie. Sprawa może trafić także do sądu, a wówczas zasądzona kara będzie zapewne sporo wyższa.
ZOBACZ: KTO POSPRZĄTA RZESZÓW Z PLAKATÓW WYBORCZYCH? ILE MAJĄ NA TO CZASU?