Ciekawostki

Tę wieś na Podkarpaciu odwiedzali liczni kupcy. Ich celem było zdobycie krzemienia do zapalania ognia

2025-04-15 12:19

Krzemienica to jedna z tych wsi Podkarpacia, gdzie historia odcisnęła swoje wyraźne piętno. Położona tuż obok Łańcuta, przy ważnym szlaku komunikacyjnym, przez wieki była świadkiem bitew, przemian religijnych, zmian właścicieli i codziennego życia zwykłych ludzi. Od legend o krzemieniu, przez burzliwe dzieje „Diabła łańcuckiego”, aż po zabytkowy kościół i ślady II wojny światowej – ta miejscowość to prawdziwa skarbnica opowieści.

Tę wieś na Podkarpaciu odwiedzali liczni kupcy. Ich celem było zdobycie krzemienia do zapalania ognia

Krzemienica to duża wieś położona na Podkarpaciu, w powiecie łańcuckim, w gminie Czarna. Mieszka tutaj ponad 3 tysiące osób, co czyni ją jedną z większych miejscowości w okolicy. Leży zaledwie 3 kilometry na zachód od Łańcuta, przy drodze wojewódzkiej nr 881, co sprawia, że jest dobrze skomunikowana i łatwo do niej trafić. W Krzemienicy znajduje się parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia.

Wieś położona jest na dawnym szlaku handlowym, który prowadził z Rusi Czerwonej przez Sandomierz aż do Krakowa. Zgodnie z legendą, w czasach zamierzchłych zatrzymywali się tu kupcy, by zdobyć krzemień – materiał niezbędny do rozpalania ognia. Sama nazwa miejscowości ma ponoć właśnie z tym związek. Krzemienica istniała już w XIV wieku – niektórzy badacze podają rok 1341, inni wskazują na koniec połowu tego stulecia. To właśnie wtedy, za panowania Kazimierza Wielkiego, te tereny zostały włączone do Korony Królestwa Polskiego. Sama parafia w Krzemienicy powstała w 1349 roku. Wzmianka o wsi pojawiła się również w dokumencie lokacyjnym z 1381 roku dotyczącym nieistniejącej już wsi Longynaw – wspomniano tam sołtysa Hanusa Stachara z Krzemienicy.

W połowie XV wieku właścicielem miejscowości był Jan z Pilczy, syn Elżbiety Granowskiej, która była trzecią żoną króla Władysława Jagiełły. Krzemienica miała wtedy ścisłe związki z pobliskim Łańcutem.

Bogata historia Krzemienicy 

Pierwszy kościół wzniesiono tu najprawdopodobniej w 1492 roku, choć nie wyklucza się istnienia wcześniejszej świątyni, która mogła zostać zniszczona podczas najazdów tatarskich. Wieś od początku była związana z rodem Pileckich. W XVI wieku rodzina ta przeszła na kalwinizm, co spowodowało, że miejscowe kościoły i kaplice trafiły w ręce protestantów. Dopiero po 1570 roku katolicyzm przywrócił w regionie Marcin Stadnicki – kasztelan sanocki, dziedzic Krzemienicy i bratanek znanego z awanturniczego charakteru „Diabła” Stadnickiego.

W tym czasie w okolice Łańcuta zaczęli napływać osadnicy ze Śląska – ziemie nadawano im m.in. dzięki Władysławowi Opolczykowi, który jako namiestnik królewski przyznawał tereny rodzinom spokrewnionym z książętami śląskimi. W 1586 roku Krzemienica wraz z całymi dobrami łańcuckimi przeszła na własność rodu Stadnickich. Stanisław Stadnicki, znany jako „Diabeł łańcucki”, toczył w tych stronach zacięte spory z Łukaszem Opalińskim – ich potyczki opisał Władysław Łoziński w książce Prawem i Lewem.

W 1610 roku Władysław Stadnicki – syn „Diabła” – został zabity właśnie w Krzemienicy. Po jego śmierci majątek przeszedł w ręce Lubomirskich. W 1633 roku Stanisław Lubomirski przekazał dominikanom z Woli Krzemienickiej folwark o powierzchni 104 ha.

W czasach potopu szwedzkiego wieś została poważnie zniszczona – zarówno przez Szwedów, jak i oddziały Jerzego II Rakoczego. W XVIII wieku Teodor Lubomirski założył tu szpital dla ubogich – według dokumentów działał on aż do lat 40. XX wieku. Mieszkańcy szpitala mieli m.in. obowiązek modlitwy za zmarłych i opiekę nad miejscowym kościołem.

Od początku XIX wieku aż do wybuchu II wojny światowej właścicielami Krzemienicy byli Potoccy. We wrześniu 1939 roku wieś została zajęta przez wojska niemieckie – granica z okupacją sowiecką przebiegała niedaleko. Sowieci wkroczyli tu 22 lipca 1944 roku.

Jednym z najważniejszych zabytków Krzemienicy jest kościół parafialny pw. św. Jakuba Starszego. Przyjmuje się, że został zbudowany w latach 1750–1754, po pożarze wcześniejszej świątyni z 1492 roku. Badacze sugerują jednak, że nie była to całkowicie nowa budowla, a raczej przebudowa wcześniejszego gotyckiego kościoła. Wtedy też powstały trzy nawy, poszerzono zakrystię, dodano kruchtę północną i przedsionek zachodni. Około 1750 roku zbudowano też dzwonnicę. Cały zespół sakralny był remontowany w 1827 roku, kiedy to wzniesiono ogrodzenie i kostnicę. W latach 90. XX wieku przeprowadzono prace konserwatorskie, które zabezpieczyły obiekt.

ZOBACZ: Tę wieś na Podkarpaciu odwiedzali liczni kupcy. Ich celem było zdobycie krzemienia do zapalania ognia